98
BK Děčín BK Děčín Hosté
73

Hráči Děčína si přijeli do Nymburka pro velikonoční pomlázku o den dříve.

Každý ze soupeřů přidal oproti předchozímu zápasu v Nymburce na své konto tři body, a tak domácí opět rozdrtili svého polabského soupeře o pětadvacet. Rozdílný byl jen úvod. Zatímco v minulém zápase se o vítězství Nymburka rozhodlo už v prvních deseti minutách, byl o velikonoční neděli Děčín v první čtvrtině rovnocenným soupeřem.

V druhé čtvrtině se však na palubovce rozpoutalo pro hosty doslova peklo. Pod kotel přikládal nejvíce Tomáš Grepl, který se snad rozpomněl, že byl před 11 dny korunován při zápasech All star v Kuníně  králem trojkařů. V sedmé a pětatřicáté vteřině nahlodal poprvé sebevědomí hostů. Po něm trojkařskou štafetu přebral Votroubek s Johnsonem a z vyrovnaného průběhu se stala na začátku 14.minuty jasná záležitost pro Nymburk. Třináct bodů náskoku, zvlášť v prvním poločase, však v basketu moc neznamená. Asi si to Tomáš Grepl uvědomil a vyslal na soupeřův koš další tři dalekonosné střely. Vzhledem k tomu, že jeho úspěšnost byla sto procentní, vytěžil z toho devět bodů. Na konci sedmnácté minuty byl rozdíl ve skóre už 23 bodů. Ani Greplovi spoluhráči se nechtěli nechat zahanbit, přidali dalších osm bodů a Nymburk vedl již o jedenatřicet.

Nebyla to jen úspěšná střelba, která znamenala takový strmý růst náskoku domácích. Základem byla vynikající a pohyblivá zónová obrana. Nejen že hráči ECM dokázali vymazat obávané střelce Děčína, ale svým tlakem nutili hosty chybovat při rozehrávce. Několikeré vypíchnutí míče vedlo k rychlým protiútokům, které byly bezchybně zakončovány. Takový vývoj utkání, který se podařil domácím na začátku druhé čtvrtiny, by podlomil nohy i zkušenějším týmům. Deka padla na nejlepšího střelce hostů Robertse, který poprvé v letošním ročníku vyšel bodově naprázdno a místo toho, aby hrál obvyklých 36 minut, odešel ve 25.minutě definitivně na střídačku. Největší podíl na jeho nezdaru má Johnson, který ho pustil jen k šesti nepřesným střelám.

Ke konci prvního poločasu zaujal vzájemný souboj dvou, v té době nejvyšších, hráčů: Votroubka a Sitaře. Po strkanici pod košem a slovní rozepři poslal první rozhodčí Zachara oba kohouty předčasně do sprch.

Spanilá jízda Nymburka pokračovala i po změně stran. Prvních pět minut skončilo vítězstvím domácích 16:2 a díky tomu získal Nymburk v polovině 25.minuty náskok čtyřiceti bodů (72:32). O dvaasedmdesátý bod Nymburka se zasloužil současný král ligových střelců Ashante Johnson, který tímto košem uzavřel devátou stovku bodů v letošním ročníku Mattoni NBL. Bez zajímavosti není, že druhý v absolutním pořadí je Fred Warrick, který však ztrácí 206 bodů.

Domácí díky výraznému náskoku přeci jen zvolnili a soupeř toho okamžitě využil. Devíti body v řadě donutil trenéra Růžičku k oddechovému času. Lodivod domácích poslal na hřiště zpět Idese, který odpočíval se třemi fauly a ten s přehledem využil svou výškovou převahu 13 centimetrů nad nejvyšším Severočechem Kiršbaumem. Šesti body v řadě udržoval za Nymburk stejný rozdíl ve skóre.

Do poslední čtvrtiny nastoupil už jen jeden zámořský hráč - Maurice Whitfield. Ale i ten po necelých třech minutách šel za potlesku diváků střídat. Zastoupil ho Jirka Vorlíček a Whitfield s Johnsonem pak sledovali zápas z lavičky, aby ušetřili síly do dalších bojů. Na druhé střídačce již seděli Roberts s Garrettem proto, že nesplňovali očekávání svého trenéra. Úvod poslední části hry patřil hostům, kteří z třicetibodového manka umazali osm bodů. Novotný, Vorlíček a Řeřábek však náskok svého týmu vrátili do starých kolejí. Posledních pět minut se hrálo jen proto, že pravidla basketbalu určují délku utkání na 40 minut. Hra byla plná nepřesností a ztrát míče. Družstva se pokoušela o rychlé protiútoky, které však zvlášť nymburští hráči nezakončovali přesně. Nejméně třikrát se jim nepodařilo dostat míč do koše z bezprostřední blízkosti. Zdálo se, jakoby nikdo z hráčů nechtěl dát „kilo“. Náladu mezi hráči na střídačce Nymburka to však nekalilo. Johnson se dokonce brankářskou rybičkou vrhl ze střídačky na kutálející se míč, aby ho mohl podat rozhodčímu.

Body: Grepl 20 (6 trojek), Johnson 19 (1), Novotný 15, Ides 11, Whitfield 11 (1), Řeřábek 6, Votroubek 5 (1), Špička 4, Panáček 4, Vorlíček 3 (1) - Soukup 14, Wiedner 11, Houser 10 (1), Sitař 9 (1), Prach 9 (1), Kiršbaum 7 (1), Garrett 6 (1), Míčka 5 (1), Balík 2, střelba 3b.: 20/10 (50%) : 27/6; střelba 2b.: 48/29:33/20; TH: 13/10:26/15; doskoky: 35:20; chyby: 26:19; 5 chyb: 30. Ides Martin; rozhodčí: Zachara a Paulík; vyloučení: 20. Sitař a Votroubek; nejlepší hráč: Johnson, čtvrtiny 20:19, 36:11, 26:22, 16:21