A tým | Mattoni NBL - 23.04.2003

BK Děčín BK DěčínDomácí
83
85

Až po 160 ligových minutách strávených na děčínské palubovce v letošní sezoně si mohli nymburští basketbalisté oddechnout a říci VYHRÁLI JSME.

Vítězství přišlo v pravý čas. Jinak byl o postupujícím do semifinále palay-off rozhodoval pátý zápas, který by se hrál v Nymburce. V něm by to však mohla být velká loterie. Domácí hnáni velkou odpovědností a hosté s vědomím, že mohou jen překvapit, by mohla Středočechům svazovat nohy i ruce a jejich soupeřům dávat křídla. K ničemu takovému nedošlo, i když pátý souboj byl na spadnutí. Rozhodnutí padlo až v posledních vteřinách.

Tento zápas se hodně podobal předcházejícímu utkání v Děčíně, jen s tím rozdílem, že Nymburk byl po většinu zápasu družstvem, které dotahovalo mírné i vyšší vedení domácích. Kamínků, které sestavovaly mozaiku vítězství, bylo více. „Nedostatky našich hráčů, které plynuly ze hry, nahrazovaly všichni nezměrnou bojovností“, popsal základ úspěchu vedoucí družstva V.Šístek. Svou roli hrálo i to, že se domácí museli od 25.minuty obejít od Sitaře, od 34. bez Robertse a 39. bez posledního pivota Soukupa, kteří všichni nasbírali po pěti faulech. Po jejich odchodu se ještě více projevila větší síla nymburské hráčské lavičky i výšková převaha hostujících basketbalistů. Zvlášť Američan Roberts, který patřil po nymburském propadáku mezi tahouny družstva, citelně chyběl. Se šestnácti body se stal nejlepším střelcem domácích. Bylo vidět, že domácí prostředí mu při střelbě svědčí.

Pro konečný výsledek byl důležitý i počet osobních chyb obou družstev. Děčín si připsat třicet devět, Nymburk o jedenáct míň. Výsledkem bylo nejen zmiňované vyfaulování klíčových hráčů, ale také vysoký počet trestných hodů, které Nymburk prováděl. Více než třetina bodů padla právě z mety vzdálené šest metrů od koncové čáry hřiště. Ve střelbě šestek byli domácí velice úspěšní, ale příležitost dostali jen desetkrát. Přesně tolik pokusů měl sám Whitfield, který se v posledních zápasech příliš netrefoval. V Děčíně se mu však dařilo a chybil pouze jednou. Z psychologického hlediska byly velmi důležité ty, kterými minutu a deset vteřin před koncem vyrovnal.

Možného vyfaulování se po první čtvrtině bál i Maurice Whitfield, který už v šesté minutě zápasu slízl třetí faul. Trenér Růžička jej pochopitelně stáhnul a na post rozehrávače nastoupil Jirka Vorlíček. Ovšem nymburské rozehrávačské eso dlouho na střídačce nevydrželo. „Maurice o první přestávce požádal trenéra o návrat na palubovku, s tím, že zápas dohraje do poslední minuty.“, vzpomíná Šístek.Maurice svým slovům dostál a od té doby si již ani jednou nepočínal nedovoleně.

Jediné, co by se dalo nymburským hráčům vytknout, byla obrana. Děčínští hráči v plné míře využívali jedinou zbraň, kterou mohli Nymburk trápit, a to je střelba z perimetru. Kanonádu spustili hned v první čtvrtině. Dvě trojice trojek přerušil jeden dvoubodový pokus Wiednera. „Soupeř se uvolňoval jednoduchým způsobem. My jsme si soupeřovi hráče špatně přebírali a ti se tak často dostávali do výhodných pozic, kde nebyli nikým bráněni.“, komentoval Vratislav Šístek. Domácí už v nejednom zápase dokázali, že na své palubovce jsou velice úspěšní.

Ještě jeden faktor pomáhal domácím hráčům – vynikající publikum. Plná hala vytvořila bouřlivou atmosféru, ve které se však neztratili ani naši fanoušci, kteří neustálým povzbuzováním i za nepříznivého stavu burcovali svoje družstvo. Všichni příznivci děčínského basketbalu cítili šanci rozhodnout v pátém zápase ve svůj prospěch. Dokonce vedle plakátů na toto utkání, viselo oznámení o tom, že klub vypraví na zápas do Nymburka opět autobus.

Průběh zápasu (převzato z iBasket)

Začátek utkání sice patřil hostům (0:5), ovšem dvě trojky Sitaře a Wiednera v rychlém sledu otočily skore ve prospěch Energetiků, kteří poté neustále vedli až do poslední minuty. V první čtvrtině byl stav vyrovnaný, o což se nejvíce přičinili zejména domácí Wiedner (8 bodů) a hostující Johnson (10). První minuty druhé čtvrtiny však zvládli lépe Děčínští, kteří po akcích Robertse a Garrreta odskočili soupeři na osmibodový rozdíl (30:22) a trenér Růžička se pokusil zastavit nápor domácích oddychovým časem.

Garrettův průnik přes celé hřiště však znamenal stále osmibodové vedení Děčína (36:28), který bránil své vedení i přes sporné výroky rozhodčích (poměr faulů 30 - 19, střílené trestné hody 10 - 39!!!). Ve druhé čtvrtině si driblující Garrett vyžádal na rozhodčím Vyklickém time-out, což lze podle pravidel NBA, ovšem nikoliv dle pravidel Mattoni NBL. Rozhodčí Vyklický však přes protesty hostující lavičky zastavil hru a oddychový čas domácím přidělil...

Energetici si i bez Robertse, který seděl na lavičce náhradníků, nadále udržovali několikabodový náskok, který po rychlém protiútoku Míčky s Balíkem vzrostl minutu před koncem prvního poločasu až na deset bodů (44:34). Důležitý okamžik přišel tři vteřiny před koncem druhého hracího období: Sitař fauloval Idese a protože to byla jeho čtvrtá osobní chyba, zahájil druhý poločas na lavičce.

V bránění Johnsona jej nahradil Kiršbaum, ovšem hned první dva útoky Nymburk zahrál chytře přes Idese a ten je proměnil ve tři body (dvojka a jeden trestný hod). Následná trojka Kiršbauma však vrátila Energetikům desetibodové vedení (53:43). Nymburk poté přešel na zonovou obranu, která na chvilku slavila úspěch. Domácí hráči ztratili dva míče a Středočeši snížili své manko na polovic (56:51). O chvíli později navíc Sitař fauloval Kubálka a pro pátou osobní chybu odseděl zbytek zápasu na lavičce.

Na nápor Nymburka odpověděli dvěma koši Prach a Soukup a když Roberts proměnil trojku, hrálo vše do karet Děčínu (67:52). Následná šňůra hostů 0:10 však udělala ze zápasu drama do posledních vteřin. Domácím basketbalistům komplikovaly život zbytečně ztracené míče (poměr ztrát 23 - 10!), ale když Míčka a Soukup proměnili v poslední minutě všechny čtyři trestné hody, byli Energetici stále o krok vpředu (71:64).

Úvod závěrečné části hry obstarala Johnsonova trojka a protože Děčínu vypadlo několik střel z obroučky, snižoval Grepl dvěma šestkami na 74:72. Šest a půl minuty před koncem musel opustit palubovku kvůli pěti osobním chybám i Roberts a hosté znovu nasadili zónu. Za stavu 76:74 na ni sice vyzrál Wiedner, který trojkou zvýšil na pětibodový rozdíl, ovšem když se domácím vyfauloval i poslední pivot Soukup, dohrávali Hummelovi svěřenci z podkošovou dvojicí Houser - Wiedner...

Výšková převaha hostů byla jednoznačná, přesto Prachův nájezd stanovil stav na 81:74. Pětibodová šňůra Nymburka dostala hosty do kontaktu a minutu a čtvrt před koncem Whitfield z trestných hodů vyrovnal (83:83). Domácí, hrající v posledních fázích zápasu bez pivotů, zoufale ostřelovali koš hostů z dálky, ovšem netrefovali se a když v časovém presu neuspěl s nájezdem ani Houser, Whitfield jedním trestným hodem 35 vteřin před koncem strhl vedení na stranu ECM (83:84)

Odpovědnost za poslední útok domácích na sebe vzal rozehrávač Garrett, ovšem přestože domácímu týmu stačil dvoubodový koš, americká posila si nedošla pro faul, ale vystřelila za tři body - neúspěšnou střelu hosté v pohodě doskočili a dvě vteřiny před koncem Votroubek jednou šestkou definitivně stvrdil postup nymburského mužstva do semifinále.

Střelci: Roberts 16, Soukup 14, Wiedner 13, Garrett 13, Prach 11, Sitař 7, Houser 4, Kiršbaum 3, Balík 2 - Johnson 25 (10 d.), Whitfield 16, Ides 14, Novotný 12, Grepl 7, Votroubek 5, Panáček 4, Kubálek 2
Střelba za 3 b.: 25/11 - 18/4
Střelba za 2 b.: 39/20 - 46/22
Trestné hody: 10/10 - 39/29
Doskakování: 31 - 33
Osobní chyby: 30 - 19
5 osobních chyb: 26. Sitař, 33. Roberts, 38. Soukup
Rozhodčí: Šedivý a Vyklický
Nejlepší hráč: Ashante Johnson