A tým | Mattoni NBL - 18.05.2003

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
106
103

Basketbalistům Opavy se v prvním finálovém utkání Mattoni NBL proti Nymburku povedl neuvěřitelný obrat, když dokázali smazat téměř třicetibodový náskok soupeře a úvodní zápas v sérii hrané na čtyři vítězná utkání vyhráli poměrem 106:103. Hostům skvěle vyšel začátek, především díky skvělým trojkám nasázeli domácímu týmu za první poločas 61 bodů. Slezané však sehráli druhou polovinu utkání excelentně, bod po bodu ubírali z náskoku nervozního soupeře a minutu před koncem se poprvé dostali do vedení, které udrželi až do konce.

Opavští hráči vstoupili do utkání zakřiknutě, což ostře kontrastovalo se střeleckým sebevědomím basketbalistů Nymburku. Úvodní nápor hostů (0:8) sice přibrzdil košem a jedním trestným hodem Rajevac, ovšem Kubálkova přesná ruka z hranice tříbodového hodu brzy znamenala dvouciferný rozdíl ve skore (3. minuta 5:15, Kubálek 8 bodů).

Hostům se dařilo prakticky vše, na co sáhli. Trojkově se kromě Kubálka prosazovali Panáček či Votroubek, skvělou partii hrál Whitfield (za poločas 11 asistencí!) a prosazoval se i Johnson. Na druhé straně se lídr dlouhodobé části Mattoni NBL probudil až v závěru úvodní čtvrtiny, kdy trochu zastavil střelecké manévry soupeře a minutu a půl před koncem Sokolovský snižoval na 18:21.

Hosté však předvedli i ve druhé čtvrtině vynikající nástup. Během dvou minut stihli čtyři trojky (Panáček 2, Votroubek a Kubálek) a po dvou koších Johnsona vzrostlo jejich vedení až na 24:41! Nymburští střelci z dálky si však i nadále zvyšovali sebevědomí a když se znovu trefili Votroubek s Panáčkem, rozdíl se přehoupl přes dvacet bodů (18. minuta 30:51).

Poslední minutu prvního poločasu vyhráli hosté poměrem 2:8 (Panáček 5, Whitfield 3) a jen potvrdili svou výraznou převahu. Vynikající trojkovou bilanci podpořili kolektivním výkonem, který je vynesl k překvapivě jednoznačnému vedení.

Začátek druhého poločasu obratu ve skóre nenasvědčoval. Johnson a Ides z trestných hodů upravili po dvou minutách na 41:67, ale v domácím týmu se pomalu rozehrávali k výbornému výkonu Sokolovský se Stuchlým. Dohromady zaznamenali ve třetí čtvrtině 25 bodů a přestože Votroubek na druhé straně stále navyšoval své bodové konto, celkový stav vyzníval pro domácí barvy mnohem příznivěji, než v předchozím průběhu.

Nymburk ve druhém poločase opustil od kolektivního pojetí, více se spoléhal na individuality (Johnson) a to byla voda na mlýn nadšeně bojujících domácích. Ti velmi brzy v poslední desetiminutovce stáhli manko pod deset bodů (33. minuta po Stuchlého trojce 80:89) a pět minut před koncem Sucharda snižoval na 89:95.

Šnůru 6:0 (97:98) sice přerušil hostující trenér Růžička time-outem a hned po něm Johnson dvoubodovým košem (97:100), ale rozjeté Opavany to nezastavilo. Přišly totiž velké chvíle Suchardy, který dvěma koši poprvé získal svému týmu vedení (101:100) a do konce utkání zbývala pouhá minuta.

Sokolovský sice poté trefil pouze jednu šestku, ovšem podobně se "vedlo" v dresu Nymburku i Votroubkovi (102:101). Dvacet vteřin před koncem Czudek proměnil oba trestné hody a vše najednou hrálo do karet domácím. Nymburský rozehrávač Whitfield však všechny aktéry zápasu přesvědčil o tom, že oslavovat první vítězství zdaleka nebylo na místě. Při úniku pod koš byl faulován, přičemž jeho dvoubodový koš platil a navíc měl možnost střílet jednu šestku a vyrovnat.

Po oddychovém čase však v klíčové chvíli selhal, Sokolovský se na druhé straně z čáry trestného hodu dvakrát nemýlil a v opavské hale mohl vytrysknout mohutný gejzír radosti.

Střelci: Sokolovský 27, Stuchlý 18, Sucharda 18, Hrubý 17, Rajevac 16, Czudek 7, Zdeněk 3 - Votroubek 24, Panáček 20, Whitfield Lamar 20, Johnson 16, Kubálek 13, Ides 4, Novotný 3, Grepl 3
Střelba za 3 b.: 21/9 - 20/13
Střelba za 2 b.: 41/23 - 43/25
Trestné hody: 37/33 - 22/14
Doskoky: 35 - 18
Osobní chyby: 24 - 30
5 chyb: 30. Kubálek, 35. Novotný
Rozhodčí: Bruna a Šedivý