A tým | Mattoni NBL - 21.05.2003

86
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
92

Ani ve druhém dramatickém zápase finálové série Nymburk neuspěl. Musel se sklonit před zkušenější Opavou i když až v prodloužení. Jestliže první zápas měl dva rozdílné poločasy, měl tento rozdílné čtvrtiny.

Začátek utkání byl festivalem nepřesností. Zatímco na straně Opavy byla příčinou neúspěšná střelba, domácí chybovali v rozehrávce. Přeci jen se na našem družstvu projevoval stín minulého utkání a velká tíha odpovědnosti. První koš padl až po půldruhé minutě a jeho autorem byl Stuchlý. Na tento koš dokázal ještě Johnson odpovědět na konci druhé minuty. Byla to první střela domácích na koš soupeře. Dalších sedm bodů padlo pouze do koše Nymburka, a tak odehraných třech minutách byl rozdíl již sedmibodový. Time out kouče Růžičky Opavu jen přibrzdil, ale obrat ve vývoji zápasu nepřivodil. Nymburk totiž zpřesnil přihrávky, ale úspěšnost střelby nezvýšil. Hosté hrající ve větší pohodě dokázali až do konce první čtvrtiny svůj náskok zvyšovat. Po Rajevacově trojce se zastavil až na 12 bodech. Za zmínku stojí, že nejlepším střelcem byl Johnson s jedenácti body (po 2 bodech dali Votroubek a Panáček) a že sedm bodů zaznamenal ze 7 trestných hodů. Ani soupeř nezůstal pozadu, neboť i on měl stoprocentní střelbu trestných hodů.

Ve druhé čtvrtině přešel Nymburk na zónu a ta opět slavila úspěch. Opavané se přes rukama mávající komando domácích hráčů nemohli prosadil. Pod snižování náskoku hostů se podepsal především Ides, který zaznamenal třetinu bodů svého týmu ve druhé čtvrtině. Poprvé šel Nymburk do vedení na začátku sedmnácté minuty, když Johnson nejdříve vyrovnal a poté jednou šestkou za faul při střelbě upravil na 33:32. Opava po chvíli vyrovnala (34:34), pak Panáček faulovaný při trojkovém pokusu proměnil všechny tři šestky a Ides ze stejného místa přidal ještě dva body. Rázem byl Nymburk o pět bodů před hosty. Závěr zápasu však patřil hostujícímu Hrubému. Jako jediný se dokázal pod košem prosadit a zařídil tak nerozhodný stav před poločasovou přestávkou.

Třetí čtvrtinu tahala nejdříve za delší provaz Opava. Chvíli po začátku se dostala do mírného vedení a setrvala v něm až do poslední minuty. O závěrečných devadesáti vteřinách se bude určitě hostům dlouho zdát. Nejdříve si Panáček z pravého rohu rozpomněl na předcházející zápas a přesnou trojkou poprvé rozjásal vyprodanou halu i diváky u velkoplošné obrazovky v atriu školy. Pak Kubálek z perimetru druhou skvělou střelou pár decibelů ovací přidal, ale uragán nadšení vyvolal Maurice Whitfield. Jak k tomu došlo? Po Kubálkově trojce rozehrává Czudek postupný útok Opavy a sbírá čas. Vystřelit však Opava musí, protože limit pro postupný útok vyprší dříve než čas třetí čtvrtiny. Z pravé strany obíhá půlkruh „bedny“ Stuchlý, přebírá od Czudka přihrávku a ač obtěžován Panáčkem, střílí. Míč se odráží od obroučky a přes doskakujícího Johnsona se k němu dostane Hrubý, který se snaží o desku míč do koše propašovat. Po odrazu od obroučky nejvýše vyskočí Votroubek a sklepává míč Whitfieldovi. Ten se dlouho nerozmýšlí, do konce čtvrtiny zbývají tři vteřiny, a vyráží nikým nebráněn k soupeřově koši. Z více jak PATNÁCTI metrů posílá míč nad hlavami všech hráčů na opavský koš. Za letu ohlašuje klakson konec třetí čtvrtiny, ale pokud míč propadne obroučkou, bude uznán. Přání všech nymburský příznivců se stává skutkem. Balón skutečně proniká síťkou a výbuch emocí zvedá diváky ze židlí. I komentátor ČT poukazuje na výjimečnost takového pokusu slovy: „Tak tohle vidíme jen v krátkých šotech z NBA!!“. Spokojený centr se hned stane středem zájmu celé lavičky a na jeho hlavě přistane spousta pochvalných dlaní jeho spoluhráčů. Na chvíli jej nosí i vedoucí družstva Šístek. Trojka v takto vypjaté situaci se cení.

V poslední čtvrtině začal Nymburk lépe. Brzy po rozskoku zvýšil Johnson o další dva body, ale Sokolovský a po něm Stuchlý pokazili divákům radost. Panáček dvěma koši po individuálním vniknutí „do bedny“ sice posadil znovu domácí do sedla, ale jen na chvíli. Stuchlý z perimetru a z čáry trestného hodu za technickou chybu Votroubka opět snížil vedení domácích. V šesté minutě sice Kubálek znovu vykřesal naději na úspěšný výsledek, ale opavský Zdeněk, který po dvou nepřesných střelách se konečně trefil za tři, poslal Opavu do vedení. Whitfield jedním trestným hodem vyrovnal, ale Sokolovský z protiútoku získal znovu Slezanům vedení. Třicet čtyři vteřiny před koncem normální hrací doby dostal Johnson příležitost vyrovnat, když se postavil na čáru trestných hodů. Nejlepší střelec ligy se soustředil a obě šestky proměnil. Všem zatrnulo při Zdeňkově pokusu o trojku, stejně však muselo být na druhé straně hřiště u opavských příznivců, když se o totéž pokoušel z rohu v zoufalství Panáček.

Protože v normální hrací době zápas skončil remízou, přišlo na řadu pětiminutové prodloužení. V něm už ani jednou nepustili hosté Nymburk před sebe a zápas dovedli do vítězného konce.

V zápase dominovaly výborné obrany. Opava hrála prodloužení bez Czudka i Rajevace, kteří pro pět osobních chyb seděli na lavičce. Vykřičník čtyř osobních chyb visel nad Suchardou, Stuchlým i Hrubým, ale my jsme toho nedokázali využít.

Body: Johnson Ashante 31, Panáček David 17, Whitfield Maurice Lamar 15, Ides Martin 8, Kubálek Pavel 5, Grepl Tomáš 4, Votroubek Stanislav 4, Novotný Jiří 2, Vorlíček Jiří 0 - Stuchlý Marek 18, Sokolovský Ladislav 12, Rajevac Branko 12, Hrubý Tomáš 11, Sucharda Věroslav 11, Beneš Pavel 10, Czudek Petr 9, Zdeněk David 5, Klapetek David 4; střelba 3b.: 19/5:20/6; střelba 2b.: 48/20:46/23; TH: 38/31:36/28; doskoky: 33:30; chyby: 28:33; 5 chyb: 45. Johnson Ashante - 37. Czudek Petr, 40. Rajevac Branko; rozhodčí: Zachara Ivan a Lukeš Václav; TCH: 28. Hrubý Tomáš, 34. Votroubek Stanislav; 700 diváků; nejlepší hráč: Stuchlý Marek