A tým | Mattoni NBL - 25.05.2003

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
76
84

Do Opavy odjížděli naši hráči bez velké nervozity. Klidu jim sice nepřidalo zranění Pavla Kubálka při rozcvičování, ale ve vlastním zápase jakoby bojovali i za něho. O osudu zápasu se tentokrát rozhodovalo na pozicích 4 a 5, tedy pod košem. Nymburští dlouzí, jmenovitě Ides, Johnson a Votroubek, dokázali získat celkem 29 doskoků, na pomoc jim ještě sedmkrát přišel křídelník Jirka Novotný. Na straně domácích se čtyři hráči, Sucharda, Hrubý, Rajevac a Klapetek, postarali o pouhých osm doskoků a Stuchlý z pozice křídla to se sedmi doskoky už nevytrhl. Také celkový počet doskoků svědčí jasně pro hosty 27:43.

Vynikající obrana Nymburka, který střídal osobní se zónovou, nedovolila domácím tolik pokusů o střelbu. Domácí vystřelili o 23 míčů méně než hosté a při vyrovnané úspěšnosti střelby za dva body to znamenalo velké plus pro Nymburk. Přitom hosté často využívali možnosti vystřelit až na samém konci čtyřiadvacetivteřinového limitu a nepouštěli se ve druhém poločase do bezhlavého obstřelování opavského koše, jako tomu bylo v prvním zápase. Poučili se i z minulého zápasu v Nymburce, kdy Slezané odehráli poslední čtvrtinu s hráči, kteří v první části nasbírali po čtyřech osobních chybách a nedovedli je vyfaulovat tím, že se báli zakončovat útoky zpod koše. V nedělním zápase tomu bylo naopak. Sokolovský a Rajevac na to doplatili a shodně ve 33.minutě odešli povinně střídat. Když je řeč o faulech, lépe se nevedl ani Czudek, který svůj třetí faul na Whitfieldovi získal už na začátku osmé minuty první čtvrtiny.

V každém případě Nymburk v tomto zápase zdobila kolektivnost vystavěná na třech pilířích: Johnsonovi (34 bodů, 14 doskoků), Idesovi (12 bodů, 13 doskoků) a Whitfieldovi (14 bodů, 15 získaných faulů).

V první čtvrtině se ani jednomu z družstev nepodařilo utéct soupeři o více než 4 body. Opava sice zpočátku vedla. Do šesté minuty stačili dva hráči v červenobílém dresu (Johnson a Ides), aby domácí bodově kontrolovali. Nymburk se dostal do vedení poprvé na konci osmé minuty. Votroubek trestal dvěma šestkami faul Rajevace (16:17) a po chvíli jsme využili chybu Suchardy a Panáček ještě o dva body zvýšil. Stuchlý sice třemi trestnými hody srovnal, ale poslední slovo patřilo Johnsonovi a Nymburk byl o malý krůček vpředu.

Druhou čtvrtinu zahájil Whitfield po rychlém protiútoku, když zužitkoval vypíchnutí míče Řeřábka Sokolovskému. Z dalšího breaku přidal Ejdžej další dva body a šestibodový náskok si Nymburk držel až do poloviny čtvrtiny. Potom Grepl s Johnsonem donutili trenéra Nikoliče k oddechovému času, protože po jejich dvou koších už Opava ztrácela deset bodů. Nikoličův time out přinesl své ovoce a rozdíl se opět stáhl na šest bodů. To už s téčkem na rukou vstal z lavičky Růžička a také jemu se povedlo nápor soupeře zastavit. První poločas skončil mírným náskokem Nymburka.

Vyrovnané utkání pokračovalo i ve třetí čtvrtině a rozdíl ve skóre se do poloviny hracího období pohyboval mezi 6 a 10 body. Když ale Novotný překročil desetibodovou hranici vyžádal si Nikolič znovu oddechový čas, tentokrát však změnu v průběhu zápasu tento tah nepřinesl. Naopak náskok hostů vzrostl na 13 bodů. Nejdříve dal trojku Votroubek a posléze potrestal Panáček technickou chybu trenéra Nikoliče dvěma trestnými hody. Byly to však poslední body hostů ve třetí čtvrtině, domácí přidali pět, a tak náskok Nymburka se ztenčil na osm bodů.

První koš poslední čtvrtiny padl až na samém konci druhé minuty, jeho autorem byl Sucharda, měl hodnotu tří bodů a mohl dát opavským křídla. Nestalo se. Další dvě minuty propadly míče jen opavskou obroučkou. Jejich autory byli Whitfield a Johnson a náskok ECM byl znovu dvanáctibodový. Opava nápor Nymburka na chvíli pozastavila, ale přišla druhá vlna na jejímž konci byla opět Johnsonova trojka a vedení o 16 bodů. Tři minuty před konce se zdálo být definitivně rozhodnuto. Možná si to začali myslet i naši hráči, trochu polevili v obraně perimetru a soupeř trestal. Pravdou je, že domácí stříleli z každé pozice a v poslední minutě dali tři trojky.

Body: Sucharda Věroslav 15, Stuchlý Marek 13, Czudek Petr 13, Beneš Pavel 11, Sokolovský Ladislav 8, Rajevac Branko 6, Hrubý Tomáš 5, Zdeněk David 3, Klapetek David 2, Kramný Radim 0 - Johnson Ashante 34, Whitfield Maurice Lamar 14, Ides Martin 12, Novotný Jiří 9, Panáček David 6, Votroubek Stanislav 5, Řeřábek Kamil 2, Grepl Tomáš 2, Vorlíček Jiří 0; střelba 3b.: 23/10:19/4; střelba 2b.: 30/13:57/25; TH: 31/20:31/22; doskoky: 27:43; chyby: 27:22; 5 chyb: 33. Rajevac Branko, 33. Sokolovský Ladislav; rozhodčí: Bruna Karel a Šedivý Zdeněk; TCH: 29. trenér domácích; 1250 diváků; nejlepší hráč: Johnson Ashante, čtvrtiny: 21:23, 14:19, 19:20, 22:22