A tým | Mattoni NBL - 28.05.2003

82
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
72

V mnoha aspektech vyrovnané utkání přineslo remízu i do stavu série. Obě družstva udržela úspěšnost střelby za dva body kolem 50% (NBK 50:OPA 53), za tři body kolem 30% (30:28), trestné hody přibližně 70% (68:76). V čem tedy vznikl desetibodový rozdíl? Hlavně to bylo zásluhou naší četnější střelby za dva body a tím, že se Nymburk v podstatě vyvaroval hluchých míst, která postihla hosty v posledních třiceti vteřinách prvního poločasu a ve třetí čtvrtině. Stejně tak počet ztracených a získaných míčů hovoří jasně v náš prospěch. V neposlední řadě to byla i únava opavských hráčů v závěrečné čtvrtině.

Opět se potvrdila slova trenéra Růžičky, že družstvo, které dá více než 80 bodů, vyhraje. Defenzíva obou družstev využívala po většinu zápasu zónovou obranu. Ta nám činila zvlášť v začátku zápasu velké problémy. Vzhledem k tomu, že Opavané jí stáhli hodně blízko ke koši, bylo téměř nemožné uspět z krátké vzdálenosti. Vsadili jsme tedy na obstřelování koše z perimetru, ale tíha odpovědnosti svazovala přesné ruce i takových střelců jako je David Panáček nebo Tomáš Grepl. První trojka Nymburka padla až v samém závěru čtvrtiny a jejím autorem byl trojkový král Grepl. Než jsme se vzpamatovali, hosté vedli 1:9 a to na hřišti chyběli Sokolovský a Sucharda. Na začátku čtvrté minuty se poprvé ze hry prosadil dvojkou Panáček a po chvíli stejný hráč ukázal pevné nervy, když proměnil všechny tři trestné hody. O další naše body se podělili rovným dílem Novotný, Ides a Johnson a tím smazali počáteční manko. Do konce první části hry Opava strhla vedení opět na svou stanu. Největší podíl na jejím vedení měl Beneš (7b.). Druhou čtvrtinu zahájil trojkou Grepl a na naší lavičce bylo veselo. V dalším pokračování se však štěstí smálo na opavské hráče a ti si postupně zvyšovali svoje vedení až na deset bodů. Ještě půl minuty před koncem poločasu se náskok hostů držel v těsném sousedství desítky. Ides s Novotným dokázali ztrátu umazat na polovinu.

Po změně stran trend závěru poločasu pokračoval. Johnson (který dal za první půli jen 7 bodů) a Ides vyrovnali. Do vedení nás Opava pustila až v čase 23:40, když byl Johnson po pěkné přihrávce od Vorlíčka úspěšný za tři body. Teď přišla chvíle Hrubého. Nejdříve dvěma trestnými hody a pak zpod koše znovu vrátil Opavě vedení. Skóre se v této části zápasu měnilo velmi pomalu. Za pět minut padlo celkem osm bodů.  Minutu před koncem však Whitfield úspěšně proměnil tři trestné hody a když Panáček přidal ještě na samém konci čtyřiadvacetivteřinového limitu jeden koš, byl Nymburk o čtyři body vepředu.

Na začátku poslední části hry byly k vidění dva nepodařené pokusy o tříbodové koše, ale pak skvělý tandem vytvořili Votroubek s Greplem. Dva Tomášovy koše z přihrávky Standy, znamenaly pět bodů a vzdálení se na devítibodový rozdíl. O snižování se starali opavští rozehrávači Czudek a Beneš. Fanoušky Nymburka určitě potěšila přihrávka Johnsona, která „měla oči“ a našla úplně volného Votroubka. Tato akce jen potvrdila, že Nymburk hrál dnes skutečně týmově. Ve 34.minutě se poprvé vyhoupl náskok Nymburka nad deset bodů. Na konci akce byl po chybě Beneše s Czudkem, Whitfield, jenž dostal nádhernou přihrávku od bojujícího Grepla. V téže minutě si šel pro pět osobních chyb sednout (dnes nepříliš dobře hrající) Rajevac a Panáček trojkou zvýšil na rozdíl 13 bodů. Za Opavu snižoval z pravého kouta nebezpečný David Zdeněk, ale tentokrát to byly jeho první a zároveň poslední body v zápase. Tři a půl minuty před koncem svitla hostům poslední jiskřička naděje. To Czudek snižoval na 74:67, ale plamínek naděje rychle sfoukli Panáček s Johnsonem, kteří dvěma koši znovu získali dvouciferné vedení. Konec zápasu už mohl přivodit jen změnu skóre, o vítězi už nebylo pochyb. Zvlášť když Nymburk dokázal plně využívat limit pro postupný protiútok.

Body: Panáček David 19, Johnson Ashante 16, Whitfield Maurice Lamar 13, Grepl Tomáš 11, Ides Martin 8, Novotný Jiří 7, Votroubek Stanislav 5, Řeřábek Kamil 3, Vorlíček Jiří 0 - Czudek Petr 12, Sokolovský Ladislav 10, Beneš Pavel 10, Hrubý Tomáš 9, Sucharda Věroslav 9, Stuchlý Marek 8, Rajevac Branko 7, Klapetek David 4, Zdeněk David 3, Staněk Pavel 0; střelba 3b.: 23/7:21/6; střelba 2b.: 44/22:30/16; TH: 25/17:29/22; doskoky: 29:29; chyby: 28:25; 5 chyb: 39. Grepl Tomáš - 34. Rajevac Branko; rozhodčí: Bruna Karel a Lukeš Václav; 700 diváků; nejlepší hráč: Whitfield Maurice Lamar, čtvrtiny 21:22, 20:24, 19:10, 22:16