A tým | Mattoni NBL - 04.06.2003

99
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
85

I když opavští hráči určitě před zápasem pošilhávali po poháru pro vítěze ligy, který trůnil na stolku na půlící čáře, do rukou ho nepřevzali. Upřímně řečeno, za výkon, který v Nymburce předvedli, by si ho nezasloužili. Nedá se říci, že by Opava hrála špatně, ale Nymburk byl prostě lepší. Za celých 40 minut dokázali hosté pouze třikrát (v 1., 6. a 22. minutě) vyrovnat, jinak byl o něco napřed domácí tým. Zasloužila se o to hlavně větší bojovnost a touha po vítězství, podpořená skvělým individuálním výkonem Johnsona a výrazně lepším doskakováním pod oběma koši. Jen těžko lze dnes chválit něčí výkon, svoje si odehráli prostě všichni bez rozdílu.

Nymburk se ve hře nevyvaroval hluchých míst, ale bylo jich méně než měla Opava a hlavně trvaly krátký časový úsek. Proto Opava dokázalo pouze vyrovnat a nikdy se jí nepodařilo přetáhnout vedení na svou stranu. Krizovým úsekem hry Opavy bylo období mezi 25. a 27.minutou, které skončilo 10:3 pro domácí. Hosté se v té době díky vlastním chybám připravili o možnost vystřelit, čehož Nymburk z protiútoků dokázal využít. Ještě v jednom místě se projevila větší psychická pohoda ECM oproti minulému zápasu. Opavští hráči mezi 34.a 36.minutou ze čtrnáctibodové ztráty odepsali přesnou polovinu, ale tentokrát se obrat v utkání nekonal.

Zápas začal šťastně i smolně pro kapitána Jirku Novotného. Dal sice první koš, ale od dalšího zápisu do listiny střelců ho odstavilo zranění. Po dopadu špatně šlápl a s největší pravděpodobností pro něho letošní sezona skončila. V sestavě ho nahradil Tomáš Grepl. Na provozní teplotu se zahříval do poloviny první čtvrtiny, pak ale překročil stín minulého smolného zápasu a patřil k oporám družstva. Jeho šedesátiprocentní úspěšnost střelby hovoří za vše. Velkým spojencem mu byl Maurice Whitfield, který ho v poslední čtvrtině dvěma výbornými přihrávkami vyzval ke skórování. Podpora týmu byla cítit i samém závěru, kdy se Tomáš vyfauloval a z hřiště na střídačku mu přišel Johnson poděkovat za jeho výkon. Vraťme se však do zápasu.

Na Novotného koš odpověděl Rajevac, ale Whitfieldův koš na sebe nenechal dlouho čekat. Za chvíli ledově klidný Panáček proměňuje oba trestné hody a Ides pečetí úvodní nápor po jedné ze čtrnácti Whitfieldových přihrávek. Do poloviny první čtvrtiny Opava přeci jen vyrovnala, ale ke střelbě z perimetru se odhodlal Johnson. Jeho vysoký míč si cestu do opavského koše našel, a tak byla na světě první z osmi nymburských trojek. Do sedmibodového odpichu přispěli ještě Panáček a Grepl. Pak ale domácí trochu opustilo střelecké štěstí a Opava dotáhla na dva body. Odpověď byla jednoznačná – Grepl a z dalšího útoku Johnson dvěma trojkami nalili více optimismu do vlastních řad. Čtvrtina skončila sedmibodovým náskokem ECM.

Prvních šest bodů druhé čtvrtiny zařídil Ejdžej, když se nejdříve prosadil zpod koše a poté čtyřmi body za trojku s faulem. Náskok domácích tak vyskočil na dvouciferné číslo. Opavě stačily dvě minuty, aby rozdíl opět spadl na tři body. Bylo to způsobeno hlavně tím, že se ECM nedařilo střelecky. K opětovné cestě za náskokem zajišťujícím uklidnění zavelel Formánek. Po něm přispěchal s troškou do mlýna Kubálek a znovu Formánek. Pěknou vizitku poslal v 18.minutě Kamil Řeřábek, který přidal šestou trojku družstva a když dovedl Kubálek rychlý protiútok do úspěšného konce, vedl Nymburk znovu o 11 bodů. Stíhačku hostů odstartoval Stuchlý, který proměnil všechny tři trestné hody a pokračoval v něm Sucharda dalšími pěti body. Do poločasu se tak slibný náskok ztenčil na čtyři body.

Eufórie Opavy pokračovala ještě chvilku na počátku třetí čtvrtiny. Dva rychlé koše Beneše znamenaly poslední vyrovnání stavu zápasu. Díky oběma Američanům a Idesovi se Nymburk znovu dostal do vedení. Za stavu 63:54 si do svého levého koutu zaběhl Zdeněk a  jeho pokus z rohu se neminul účinkem. Domácí to však nijak nerozhodilo a pokračovali až do konce čtvrtiny v budování slibného náskoku. Patnáct bodů k dobru před poslední čtvrtinou dávalo více šancí Nymburku, ale jak známo z minulých zápasů, ani takový rozdíl Opavu nepoloží. A to i proto, že vteřinu před koncem čtvrtiny trefil nepříjemnou trojku Czudek,

Poslední čtvrtina byla vlastně stíhací jízdou Petra Czudka, který stihl vsítit polovinu bodů svého týmu, kterými se vyšvihl do čela opavských střelců, Sám na týmový výkon Nymburka nestačil. I když čtyři minuty před koncem možná mnohým divákům mrazilo v zádech. Opava totiž snížila na sedm bodů a nymburští hráči dvakrát ztratili míč. Opava však ani jednou nedokázala hozenou rukavici sebrat, a tak domácí hráči v klidu a pohodě dokráčeli k jasnému vítězství a vynutili si poslední, rozhodující utkání v Ostravě.

Nadšení fanoušci i spokojení hráči potom strávili ještě hodinu při obrovské autogramiádě v atriu školy, kde zápas na velkoplošné obrazovce sledovali ti, kteří se od haly prostě nevešli.

Body: Johnson Ashante 31, Whitfield Maurice Lamar 15, Grepl Tomáš 14, Ides Martin 13, Panáček David 8, Řeřábek Kamil 5, Kubálek Pavel 5, Formánek Jiří 5, Novotný Jiří 2, Špička David 1, Votroubek Stanislav 0 - Czudek Petr 21, Rajevac Branko 16, Stuchlý Marek 14, Beneš Pavel 12, Sucharda Věroslav 9, Sokolovský Ladislav 8, Zdeněk David 5, Klapetek David 0, Staněk Pavel 0; střelba 3b.: 19/8:24/5; střelba 2b.: 46/27:38/24; TH: 32/21:28/22; doskoky: 35:25; chyby: 26:26; 5 chyb: 40. Grepl Tomáš - 31. Sucharda Věroslav, 40. Beneš Pavel; rozhodčí: Zachara Ivan a Šedivý Zdeněk; 700 diváků; nejlepší hráč: Johnson Ashante, čtvrtiny 27:20, 23:26, 25:17, 24:22