A tým | Mattoni NBL - 01.12.2001

103
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
100

„Myslím, že nevyhrajou, ale snad to bude alespoň přijatelná prohra“ ozvalo se na adresu domácích, když diváci stoupali po schodech haly do hlediště. Vítr z plachet těmto škarohlídům vzal prvním trojkovým pokusem Kubálek a Nymburk rázem vedl. Z protiútoku však Stuchlý také trojkou vyrovnal. Sirovina zpod koše strhl vedení opět na stranu domácích, na což odpověděl vzápětí trojkou Vukazič. Na začátku čtvrté minuty Damjanovič ze střední vzdálenosti upravil na 7:6. Další tři minuty potvrzovaly prognózu části diváků, protože do koše se trefovala pouze Opava a dostala se do vedení o 8 bodů. Trenér Benáček vytáhl, jak se později ukázalo, eso z rukávu, poslat na palubovku Davida Špičku a jeho příchodem Nymburk ožil. Když Jirka Vorlíček přidal v rozpětí 30 vteřin dvě trojky a Špička proměnil oba trestné hody, bylo vyrovnáno. Ještě jednou po proměněných trestných hodech reprezentačního rozehrávače Czudka se Opava naposled v zápase dostala do vedení. Minutu před koncem střílí poprvé v dresu Nymburka nová posila Nemanja Danilovič a trojkou otáčí skóre. Další reprezentant ČR David Klapetek zpod koše, sedm vteřin před koncem první čtvrtiny, vyrovnává. Trenér Benáček si bere oddechový čas. Svým svěřencům připomíná nacvičený signál střelby v poslední vteřině. Taktický záměr vyšel stoprocentně. Sedm desetin vteřiny před závěrečným klaksonem opouští míč ruku Jiřího Novotného, aby po půl vteřině letu rozjásal čtyři stovky přihlížejících diváků.

Druhou čtvrtinu začal lépe Nymburk. O prvních deset bodů se rovnou měrou podělili Vorlíček a Damjanovič, na druhé straně sedmi body kontroval Trnka s Vukazičem. K zajímavé situaci došlo pod nymburským košem. Novotný se dopustil osobní chyby na Vukaziče. Oba upadli na zem a z jejich následného vzájemného souboje rozhodčí chtěl vidět pouze zákrok Novotného. Hosté tak házeli čtyři trestné hody, navíc dostali míč a z útoku vyrovnali. Po dvou koších na obou stranách přišel nástup Nymburka. Od šesté do deváté minuty nedali Slezané ani bod, zatímco Polabané jedenáct. Dvě minuty před koncem se dopustil stoprocentně úspěšný autor 16 bodů Jirka Vorlíček třetí osobní chyby a trenér Benáček ho nahradil Jelínkem. Nymburk pokračoval v dobré hře a strany se měnily za čtrnáctibodového náskoku domácích.

Na začátku druhé půle zvýšili Jelínek a Kubálek vedení Nymburka na 17 bodů. Od třetí minuty nymburští hráči často zastavovali valící se útoky Opavy za cenu faulu, a protože hosté šestky úspěšně proměňovali, náskok Nymburka se pomalu ztenčoval. Ještě že byl na hřišti David Špička, jeho jedenáct bodů společně se čtyřmi Jelínka a čtyřmi Damjanoviče udržely náskok Nymburka i před poslední čtvrtinou.

I v poslední čtvrtině dokazovala Opava, že je zkušeným týmem. Neustále zle dotírala na náskok Nymburka, ale když už byla na dosah, narazila na vynikající střeleckou ruku Špičky. V obraně odvedl velký kus práce Emil Palatinus, když pivotu Trnkovi nedovolil střelbu z pole. Minutu a půl před koncem po střele Novotného vedl Nymburk o 8 bodů. Soupeř ještě zmobilizoval zbytek sil a dotáhl se po chybné rozehrávce až na dva body. Naštěstí další rychlý útok Vukosavljevič nezakončil úspěšně a z následujícího protiútoku Špička překonal stobodovou hranici. V posledních dvaceti vteřinách proměnil Beneš z Opavy jen jeden trestný hod. Kubálek naopak prokázal pevné nervy a byl z čáry trestného hodu úspěšný dvakrát. Do střelecké listiny se zapsal ještě Vukazič. Poslední střelecký pokus Opavy tři vteřiny před koncem zastavil srdce všech příznivců BKGA. Kdyby propadl obroučkou, utkání by se nastavovalo, což by bylo pro domácí nepříjemné, neboť již pro pět osobních chyb seděli oba rozehrávači a pivot Damjanovič. Protože se tak nestalo, získal Nymburk cenný skalp loňského vicemistra.

Body: Špička 32, Jelínek 17, Vorlíček 16, Damjanovič 11, Kubálek 10, Novotný 8, Danilovič 5, Sirovina 4 – Czudek 23, Vukosavljevič 22, Vukazič 20, Trnka 11, Adžič 10, Stuchlý 6, Klapetek 5, Zdeněk 2, Beneš 1, fauly 30:23, trestné hody 22/18 – 81,8% : 49/40 ! – 81,6%, trojky 13:8, 5 osobních chyb: Vorlíček (28 min), Damjanovič (29), Danilovič (37) – Stuchlý (27), Trnka (38), čtvrtiny: 22:19, 32:21, 26:33, 23:27, rozhodčí: Bruna, Galajda, diváků 400.