A tým | Mattoni NBL - 02.02.2002

92
BK Ústí n.Labem BK Ústí n.Labem Hosté
80

Po více než měsíční odmlce mohli diváci vidět na domácí palubovce své prvoligové hráče. Rozlosování jim určilo jako soupeře tým z Ústí nad Labem. Určité obavy mohl mít Nymburk z výborného střelce Grepla a dvou Američanů. Zatímco prvně jmenovaný své pověsti dostál (nastřílel 24 bodů a stal se nejúspěšnějším střelcem zápasu), oba černí Američané Gittens a Posey se tolik neprojevili. V první čtvrtině s Gittensem neustále běhal Damjanovič a Posey měl zase u sebe Sirovinu a později Špičku. Oba se tak ke slovu dostali poměrně málo, i když jen jejich zásluhou Ústí dvakrát vedlo. Posey dal totiž první koš zápasu a Gittens o pár vteřin déle zajistil vedení 4:2. O té chvíle se začal Nymburk do koše soupeře trefovat výrazně častěji a rozdíl skóre vyrostl v sedmé minutě na 10 bodů. Obrana Nymburka pracovala dokonale a překonat jí se povedlo vlastně jen třem hráčům Ústí, Greplovi (9 bodů), Gittensovi a Poseyovi (po 4 bodech). O nymburských šestadvacet bodů se zasloužilo 6 hráčů, nejvíce Jelínek (9) a Sirovina (7).
Prvních 90 vteřin druhé čtvrtiny přineslo Nymburku zvýšení náskoku na 16 bodů, a to hlavně díky Špičkovi a trojce ústeckého odchovance Vorlíčka. Menší soustředění v obraně domácích potrestal Posey, když nastřílel za dvě minuty sedm bodů. Ještěže se do listiny střelců zapsal trojkou Hrubý a udržel tak dvouciferný náskok. Po klidné střední části, kdy skóre narůstalo pravidelně na obou stranách, přispělo ke zvýšení náskoku až proměňování trestných hodů (6:1) v závěru čtvrtiny. Strany si soupeři měnili za téměř dvacetibodového náskoku domácích. Při odchodu do šaten si nejlepší střelec utkání Grepl ulevil: “Do těch zpropadených košů snad nic nespadne!”. Nebylo to však vinou zařízení, ale byla to spíše vizitka výborné obrany Nymburk. Severočeši, kteří mají průměr 88 vstřelených bodů na zápas, za první poločas ztratili třináctkrát míč.

V úvodu druhého poločasu proměnil Sirovina dva střelecké pokusy a rázem Ústí prohrávalo o 23 bodů, to byl největší rozdíl, kterého domácí dosáhli. Od té doby Nymburk polevil v soustředění, a tak ústecké manko se už nezvyšovalo. Od poloviny třetí desetiminutovky hosté pomalinku ukrajovali z nymburského náskoku a čtvrtinu dokonce vyhráli o 3 body. Mohlo to být i o pět, protože několik vteřin před koncem ztratil Jovan Sirovina míč. Trenér Žuffa při oddechovém času vysvětlil hráčům postup na posledních 8 vteřin. Vše dokonale vycházelo, jen finálnímu střelci Feštrovi sebral v posledním okamžiku míč efektně sám Sirovina.

Začátek poslední čtvrtiny byl opět v režii domácích. Na začátku čtvrté minuty získali zpátky dvacetibodové vedení. Zdálo se být o osudu utkání rozhodnuto. Trenér Ústí si však vzal oddechový čas a naordinoval svým svěřencům novou taktiku. Těsná osobní obrana po celém hřišti a zdvojování obrany rozehrávajícího hráče působilo Nymburku potíže. Za tři minuty nedokázali domácí skórovat. Náskok Nymburka se scvrknul na polovinu a kdyby vyhlášený střelec Baláž proměnil trojkový pokus, mohlo být ještě hůř. Domácím v tomto okamžiku pomohl Posey. Po své páté osobní chybě kritizoval výkon jednoho z rozhodčích a byl za to odměněn technickou chybou. To znamenalo dva trestné hody, které Jelínek s jistotou proměnil. Navíc Nymburk dostal míč do držení a z útoku Kubálek skóroval. Za poslední dvě minuty se už mnoho neudálo. Zasloužené vítězství vrátilo Nymburk na druhou pozici ligové tabulky.

Body: Jelínek, Danilovič 15, Kubálek 13, Špička 12, Sirovina 10, Damjanovič 9, Vorlíček, Hrubý 8, Novotný 2 – Grepl 24, Posey 13, Zajíc 10, Gittens 9, Baláž 8, Feštr 6, Marek 4, Holešovský, Eisner 3, fauly 23:24, trestné hody 27/24 : 19/15, trojky 8:3, čtvrtiny 26:17, 25:15, 22:25, 19:23, rozhodčí Macela, Kapl, Diváků 550