A tým | Mattoni NBL - 16.03.2002

93
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
99

V sobotním duelu druhé Opavy a třetího Nymburka jen těsně nebyla pokořena stobodová hranice. Slezanům k ní chyběl jen jeden bod, kdežto Nymburku o šest víc, proto dva body za vítězství putují do Opavy.
I když utkání mělo poměrně vyrovnaný průběh, byl Nymburk více než 35 minut o krok zpátky a neustále musel dohánět náskok hostů. Na konečném výsledku se podepsala střelba ze vzdálenosti větší než šest a čtvrt metru. Domácí nedokázali pokrýt soupeřovi dalekonosné střelce a umožnili jim celkem čtyřiadvacetkrát vystřelit. Při nejvyšší úspěšnosti v tomto ročníku ligy (54%) dokázali dát 13 trojek. Ani úspěšnost Nymburka nebyla špatná (44%), bohužel se o střelbu pokusili jen šestnáctkrát. Ani střelba z čáry trestného hodu nebyla ozdobou domácích, každý třetí pokus nepropadl obroučkou. K tomu ještě musíme přidat nepříliš povedenou rozehrávku Daniloviče, který často váhal a na místo přihrávky na volná křídla volil přihrávku do zhuštěného prostoru po košem. Podtrženo a sečteno Opava po zásluze porazila Nymburk a odvedla mu porážku ze zápasu 10.kola základní části.
V opatrném úvodu první čtvrtiny se družstva hlídala, aby se žádný tým nedostal k nějakému trháku, Czudkova trojka ve čtvrté minutě znamenalo první vedení hostů. Domácí se po 60 vteřinách mohli radovat, protože Kubálek z trestného hodu vrátil na ukazatel nerozhodný stav. Následující půlminutka byla možná klíčovým momentem celého zápasu. Vukosavljevič byl při střelbě za tři body faulován, přesto míč našel cestu obroučkou. Nařízený trestný hod sice neproměnil, ale nedorozumění domácích při doskoku využil Sucharda a zpod koše přidal další dva body. Následující protiútok Nymburka zastavila chyba při rozehrávce a Opava přidala další koš. Za chvíli tedy Nymburk prohrával o sedm bodů. Domácím se podařilo v samém závěru čtvrtiny ztenčit náskok hostů na jediný bod, Opava však poslední útok sehrála znamenitě a Vukosavljevičova trojka několik vteřin před koncem je poslala do čtyřbodového vedení.
Sirovina přeskočil při úvodním rozskoku druhé čtvrtiny Adžiče a za Kubálkovy asistence ubral z rozdílu dva body. Opava však hned z následujícího protiútoku zatížila konto domácích dvěma body. A v tomto duchu potom probíhala téměř celá desetiminutovka. Nymburk se neustále snažil smazal bodové manko, ale Opava to domácím povolila až tři a půl minuty před koncem čtvrtiny. Celá akce začala obranným doskokem Špičky. Rychlý protiútok zakončil Hrubý nepřesnou střelou, kterou si však sám doskočil a z jeho přihrávky skóroval Damjanovič. Radikální odpověď na nymburskou akci dal trojkou Beneš a Opava opět odskočila. Nymburk sice odpověděl, ale jen zpod koše. Na konci dalšího útoku hostů byl Klapetek a protože i on stál při úspěšné střele více než 6,25m od koše, znamenalo to zvýšení vedení Opavy. Do poločasu se trefil za tři ještě Hrubý, ale na dobře hrající Opavu to bylo málo.
Ve druhém poločase Opava nejdříve zaměřovala koš a čtyřikrát vyšel její útok naprázdno. Toho využili domácí. Nejdříve Kubálek trojkou smazal náskok hostů a potom Sirovina přidal ještě koš a Nymburk získal dvoubodové vedení. V následujícím protiútoku se dostal ke slovu opavský Zdeněk a trojkou vzal domácím chuť. Další dvě minuty se jednobodové vedení střídalo pravidelně na straně domácích a hostů. V polovině čtvrtiny opět Zdeněk trojkou zvýšil na čtyři body, ale Damjanovič nezvykle z delší vzdálenosti udržel se Slezany kontakt. Škoda, že Nymburk nedokázal využít nepřesně střely Klapetka a dostat se tak opět do vedení. Osmá trojka Opavy, tentokrát z rukou Beneše, přinesla do řad hostů uklidnění. Když přidal Zdeněk další trojku vedla Opava již o sedm bodů. V samém závěru dostal Nymburk šanci upravit skóre čtyřmi trestnými hody. Novotný a po něm Špička nedokázali proměnit ani jeden.
Do polední čtvrtiny poslal trenér domácích Benáček na hřiště Kubálka, Jelínka, Hrubého, Freiberga a Špičku. Nymburská pětice sice zpočátku opavské střelce neuhlídala a manko narostlo v první minutě na deset bodů. Další čtyři minuty však zvládla výborně a výsledkem byl stav 83:83 v polovině poslední části hry. Stejně jako v předcházejícím průběhu utkání dvě trojky nejdříve Czudka a potom Vukosavljeviče přinesly Opavě klid a Nymburku pouze jeden bod do tabulky Mattoni NBL.
Body: Kubálek 19, Damjanovič 17, Hrubý 15, Jelínek 13, Špička 11, Sirovina 8, Novotný 4, Panáček, Danilovič, Freiberg po 2 – Vukosavljevič 14, Czudek a Adžič po 13, Trnka a Zdeněk po 11, Beneš 10, Klapetek a Stuchlý po 9, Sucharda 6, Sokolovský 3, fauly 23:27, trestné hody 34/22 : 24/18, trojky 7:13, čtvrtiny 21:25, 25:24, 18:22, 29:28, rozhodčí Paulík, Šedivý