A tým | Mattoni NBL - 20.03.2002

USK Praha . USK Praha .Domácí
48
67

Basketbalisté Nymburka měli poslední možnost splnit svoje předsevzetí, vyhrát z úvodních tří zápasů nadstavbové skupiny alespoň jeden. Již před zápasem se mohli hráči hostujícího týmu trochu uklidnit. V civilu spatřili velmi nebezpečného střelce Tremla, nenastoupil ani, dá se říci, jediný podkošový hráč Formánek.
Zápas začala obě družstva velmi opatrně, při důsledné obraně se nedařila střelba. “Na Folimance nepadá mnoho košů, jsou tady hodně tvrdé obroučky. Víme, že pro úspěch na této palubovce bude rozhodující obrana”, řekl před utkáním Vratislav Šístek. Jeho slova se potvrdila hned v první čtvrtině. Pražané na 11 vstřelených bodů potřebovali celkem 18 pokusů. Ani Nymburk na tom nebyl se střelbou o moc lépe, na svých patnáct bodů potřeboval o jeden pokus méně. BKGA se v zápase ujalo vedení, které jim vydrželo až do sedmé minuty, kdy domácí šňůrou sedmi bodů získali jednobodové vedení. Z něj se radovali jen slabou minutku. V závěru čtvrtiny nasbírali domácí více než čtyři fauly, a tak mohli hosté získávat body proměňováním trestných hodů.
I ve druhé čtvrtině bylo USK častěji faulujícím družstvem. Více nedovolených zákroků si připsalo i BKGA, proto také domácí házeli v této čtvrtině všechny své čtyři trestné hody. Nymburk si v prvních dvou minutách vybudoval osmibodový náskok, ale dalších téměř pět minut nedokázal na své konto připsat ani bod. Naopak domácí vsítili dvě trojky, k tomu další tři koše a ujali se naposledy v zápase vedení. Otočení vývoje utkání na sebe nenechalo dlouho čekat. Nejprve přesně zamířil Vorlíček a po něm vyrovnal Sirovina. Na konci druhého hracího období přidal Nymburk dvě trojky a do šaten odcházel s pěti bodovým náskokem.
Po poločase se USK ještě trojkou Vrchoty jednou dotáhlo na dostřel Nymburka, ale častými nedovolenými zákroky se připravovalo o možnost vyrovnání. Již na konci čtvrté minuty jich mělo na kontě pět a do konce třetí desetiminutovky jich nasbíralo celkem osm, naproti tomu Nymburk se dopustil jen dvou osobních chyb. Skóre hostů pomalu narůstalo a zastavilo se po 30 minutách utkání na rozdílu 10 bodů.
V poslední části hry nestačili domácí fyzicky, navíc hráči pro větší počet osobních chyb museli polevit v obraně. Toho Nymburk využil a postupně přidával na svou stranu bod za bodem. Rozdíl se vyšplhal až na 21 bodů. Poslední slovo patřilo hostům, kteří upravili na konečný rozdíl devatenácti bodů.
Výborný výkon podal Václav Hrubý, díky sedmi doskokům, 11 bodům a dobré obraně byl po zásluze vyhodnocen nejlepším hráčem utkání. Po dlouhé době se dostal na palubovku Pavel Freiberg a také on podal dobrý výkon. “Zklamáním byl pro nás výkon pod košem. Jediným delším hráčem soupeře byl Lukš, který navíc hraje vytažen. Přesto v počtu doskoků jsme měli jen o tři více.”, řekl po utkání V.Šístek a dodat:”Utkání bylo pro nás důležité i proto, že USK je naším potenciálním soupeřem pro play-off. Tři vítězství nás budou do takových důležitých zápasů posilovat.”
V utkání, ve kterém hrály prim obrany, padlo jen 115 bodů. Ani v jedné čtvrtině ne nepodařilo dát družstvu více než 20 bodů. Zápas se proto zapíše do průběžných tabulek rekordů tohoto ročníku ligy. Před tímto zápasem padlo nejméně bodů v duelu USK a Děčína (9.10. – 124 bodů). Absolutní rekord drží utkání Opava – Sparta z 24.10.1998, které skončilo poměrem 62:47.
Body: Lukš 15, Vrchota a Novotný po 8, Janda 7, Pastyřík 6, Hubálek a Peleška po 2 - Damjanovič 16, Hrubý 11, Sirovina 9, Freiberg a Kubálek po 8, Jelínek 6, Vorlíček 5, Špička a Novotný po 2, fauly 28:15, trestné hody 32/22 : 4/2, trojky 4:3, čtvrtiny 11:15, 16:17, 11:16, 10:19