A tým | Mattoni NBL - 31.03.2002

71
USK Praha . USK Praha . Hosté
60

Televizní předehrávka 29.kola Mattoni NBL svedla dohromady nejpravděpodobnější soupeře prvního kola play-off. Stejně jako předcházející tři zápasy skončilo i toto po urputném boji vítězstvím Nymburka.
Ani čtvrté vzájemné utkání mezi BKGA Nymburk a USK Praha neporušilo tradici. Opět hrála prim obrana nad útokem. Důsledkem byl nízký počet bodů zaznamenaných oběma soupeři. Nymburk měl jasnou výškovou převahu pod oběma koši, svědčí o tom poměr doskočených míčů 35:22. Tým hostů z Prahy hraje vlastně bez typických pivotů. Jejich výškový deficit však činil hráčům Nymburka problémy. Po prvním poločase řekl Josef Jelínek pro ČT: “Zatím se hledáme v útoku. Jejich výškově menší hráči jsou nesmírně pohybliví, a tak náš postupný útok je vždy poměrně složitý.” Jeho slovům odpovídal i stav na konci poločasu 30:27. Ten, kdo přišel do hlediště později (a to se mohlo klidně stát, neboť Česká televize posunula dvě hodiny před utkáním jeho začátek na 14,10) se mohl podle skóre domnívat, že skončila teprve první čtvrtina.
Své sehrál také velký počet osobních chyb hráčů USK. Za první čtvrtinu jich na své konto připsali osm a ve druhé čtvrtině dokonce jedenáct. Již po prvním poločase měli všichni tři “pivoti” minimálně po třech faulech. Protože jejich lavička nebyla početná, museli ve druhém poločase poněkud zjemnit obranu, čehož Nymburk využil ke zvýšení svého náskoku. Pražanům se více dařila střelba z větší vzdálenosti, dali celkem 7 trojek a díky jejich střelbě udržovali dlouhou dobu poměrně vyrovnané skóre. Štěstím pro domácí bylo, že kvůli problémům s mezižeberními svaly nenastoupil excelentní střelec Petr Treml. Nymburskou první a poslední trojku dal až v 36.minutě rozehrávač Hrubý. Byla však velmi důležitá, protože v té době USK snížilo náskok až na 8 bodů a pomalu se bodově na vedoucí tým dotahovalo.
Nymburk utkání nezačal špatně. Po půldruhé minutě dokonce vedl o 5 bodů. Pak se z pravé strany hřiště prosadil trojkou nejlepší střelec zápasu Peleška a po chvíli ze stejného místa i Janda. Kdyby mezi tím nedal z pole Sirovina, mohlo být USK ve vedení. Co se však nepovedlo Jandovi, napravoval nejdříve Pastyřík, kterého v obraně fauloval Sirovina (byla to jediná osobní chyba BKGA v první čtvrtině). Z nařízených trestných hodů nejdříve vyrovnal o několik vteřin později Lukš po nezištné přihrávce Jandy dostal USK do vedení. Jen minutu trvala radost hostů. Damjanovič a poté Jelínek strhli vedení na stranu domácích. I když Janda další trojkou domácí trochu pozlobil, na zisk vedení po první čtvrtině to nestačilo.
Hned při prvním útoku Nymburka si počínali hosté nedovoleným způsobem, když při střelbě faulovali Jelínka. Ten jejich zákrok trestal, tak jako v dalších sedmi pokusech, dvěma proměněnými šestkami . Mírný náskok domácích (3-6 bodů) se udržoval až do konce druhé čtvrtiny. Za zmínku stojí, že ve druhé čtvrtině dal Nymburk za deset minut deset bodů a USK jen o bod více. Jedenadvacet bodů za čtvrtinu se zatím nikomu v tomto ročníku nepovedlo. Hlavní roli nehrála jen nepřesná muška, ale také velký počet ztracených míčů. Skóre druhé poloviny druhé čtvrtiny bylo 3:4.
V šatně domácích se během přestávky rušně diskutovalo a hledal se způsob, jak překonat nepříjemný systém hry, který úřadující mistr ČR produkoval. V první části čtvrtiny se Nymburk jen velmi komplikovaně a pomalu Pražanům vzdaloval. Ještě v polovině byl náskok domácích pouze sedmibodový. Potom dvakrát v obraně zapracoval Panáček a získal míč. Oba rychlé protiútoky sám s přehledem zakončil. Jeho zásluhou se Nymburk dostal poprvé do dvouciferného vedení 45:34. Ještě chvíli potom pokračoval tlak Nymburka, který vyvrcholil dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny. Akci začal Hrubý, který o míč obral Jandu, nahrál Jelínkovi a ten našel dobře postaveného Freiberga. Frajby nezaváhal a svůj první střelecký pokus proměnil ve dvoubodový koš. Znamenalo to nejen překonání padesátibodové hranice, ale také nejvyšší vedení Nymburka (16 bodů). Protiútok hostů zakončil střelou za tři body bývalý hostující hráč Ondřej Vrchota. Na druhé straně se o totéž pokusil Vorlíček, ale jeho trochu zbrklá střela nenašla cíl v soupeřově koši. Naopak Peleška proměnil další trojku a rázem byl náskok jen deset bodů. Na konci třetí čtvrtiny Jelínek bezpečně proměnil obě šestky a stanovil tak skóre před poslední desetiminutovkou na 53:41.
Ani čtvrtá čtvrtina nebyla jednoduchá. Pražané postupně ubírali bod za bodem, až v polovině čtvrtiny jim chybělo jen šest bodů na vyrovnání. Trefil se však Jelínek a po něm přidal jedinou trojku Nymburka Hrubý. Do třetice přidal dva body Sirovina a USK mělo po naději. Stáhnout 13 bodů v utkání, kde kralovala obrana by byl husarský kousek. Protože překvapení se nekonalo, připsal si Nymburk do tabulky dva body a bodově se dotáhl na druhou Opavu. USK zůstalo v tabulce skupiny A1 poslední. Pokus se podaří Opavě porazit ve středu Spartu, má Nymburk zajištěno nejméně třetí místo a pravděpodobně se v prvním kole play-off střetne právě se svým dnešním soupeřem.
Body: Jelínek a Sirovina po 17, Damjanovič 12, Hrubý 11, Freiberg 6, Panáček 4, Novotný J. 2, Kubálek a Vorlíček po 1 – Peleška 20, Pastyřík 10, Janda 8, Lukš 7, Vrchota 5, Tóth L. 4, Novotný P, Hubálek, Piza po 2, fauly 17:32, trestné hody 35/26¨: 14/11, trojky 1:7, čtvrtiny 20:16, 10:11, 23:14, 18:19, rozhodčí Zachara, Kurz, komisař Matějček