A tým | Mattoni NBL - 06.04.2002

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
97
79

Vítězstvím si Opava dvě kola před koncem nadstavbové skupiny A1 zajistila druhé místo. Nymburk zůstal třetí, ale o jeho umístění zatím není zcela rozhodnuto.
“V Opavě chceme předvést dobrý výkon, který odpovídá našemu postavení v tabulce”, řekl těsně před odjezdem vedoucí družstva Vratislav Šístek. Po utkání doplnil: “ I přes naši porážku si myslím, že jsme ukázali oprávněnost třetího místa v tabulce a že diváci mohli být spokojeni.”
Moravané přistoupili k utkání tak, aby neztratili svou dosavadní aktivní bilanci s družstvem Nymburka. Tomu odpovídala jejich kompletní sestava s Trnkou, Suchardou i Klapetkem. Nymburský trenér Benáček splnil to, o čem mluvit po utkání s USK minulý týden. Na lavičce nechal odpočívat dva věkem nejzkušenější hráče Jelínka a Hrubého, protože jejich umění bude více zapotřebí v dalším utkání ve středu se Spartou, případně v neděli s Housery. Tato úprava sestavy s sebou nesla určité komplikace. Na Jelínkově pozici křídla je dostatek kvalitních hráčů, nastoupit mohl po nemoci i David Špička. Horší to bylo na pozici středního rozehrávače. Zraněn je Neša Danilovič, a tak Jirka Vorlíček musel odtáhnout celý zápas. Svého nelehkého úkolu se zhostil velmi dobře, hrát s jedním rozehrávačem celých 40 minut není v nejvyšší soutěži obvyklé. Jirka byl autorem 14 bodů, devětkrát rozehrál hráčům do vyložené pozice, získal na sebe čtyři fauly a sám dokázal spáchat poslední nedovolený zákrok až čtyři vteřiny před koncem utkání.
Pod košem střídal trenér Benáček všechny dlouhé. Nejdelší dobu (27 minut) strávil na palubovce Stanislav Votroubek, který se prosadil hlavně pod vlastním košem. Devětkrát nedovolil soupeři po nepřesné střele v pokračování útoku, jednou dokázal také střelu Opavanů zblokovat. Pomalejší start do utkání měl Aca Damjanovič, ale ve druhé části už podal svůj standardní výkon. Necelých deset minut, který strávil Pavel Freiberg na palubovce, proměnil v šest doskoků a čtyři body. Emil Palatinus se dokázal za šest minut prosadil dvakrát pod košem domácích. I když Nymburk hrát pod košem dobře, Opava byla ještě lepší. Králem jejich družstva byl Věroslav Sucharda (12 doskoků, z toho 7 pod nymburským košem).
Prvních osm minut prvního hracího období bylo vyrovnaných. Opava byla sice ve vedení delší čas, ale nikdy to nebylo o více než dva koše. V polovině dokonce Nymburk po úspěchu Kubálka vedl o koš, potom ještě na konci osmé minuty po třech koších Damjanoviče dokonce o čtyři body. Škoda jen, že to byl poslední zápis do listiny střelců v první čtvrtině. Závěr totiž zastihl nymburské v útlumu, a Opava přibližně každých dvacet vteřin přidala koš. Výsledem toho byl tucet bodů na jejich kontě a příznivý náskok osmi bodů.
V první minutě druhé čtvrtiny Nymburk trochu upravil na rozdíl pěti bodů, ale potom proměnil Stuchlý svůj trojkový pokus a začal druhý trhák Opavy. Když po třech minutách tentýž hráč proměnil dva trestné hody, vedla Opava o 15 bodů. Její hráče to uklidnilo, Nymburk zlepšil hru, a tak do konce prvního poločasu oba týmy udržovaly stejný rozdíl skóre.
První minuta třetí čtvrtiny byla úspěšná pro dalekonosné střelce Opavy. Zdeněk a Vukosavljevič proměnili oba své pokusy a domácí vedli nejvyšším rozdílem dvaadvaceti bodů. Pak asi ztratili koncentraci, nedařila se střelba trojek a Nymburk dokázal v průběhu čtyř minut srazil z manka 14 bodů. Nejvíce se o to zasloužil Damjanovič, autor sedmi bodů, ale bez podpory ostatních hráčů by to nešlo. Nymburk doskočil všechny nepřesné střely soupeře a následné protiútoky sám dobře zakončoval. Vývoj utkání donutil trenéra Róna, aby si přesně v polovině čtvrtiny vyžádal oddechový čas. Z palubovky stáhnul Zdeňka a nahradil jej Benešem. Z hřiště odešel také nevýrazný Adžič, toho nahradil podkošový mistr Sucharda. Zásah do sestavy se projevil okamžitě, domácí nejen zastavili nymburský nápor a v závěru čtvrtiny opět trochu zvýšili svoje vedení.
První střelecký pokus poslední desetiminutovky patřil trojce Panáčka a Nymburk ztrácel 11 bodů. Pak ale Opava využila několika ztrát a nepřesných střel a zvýšila až na téměř dvacetibodový rozdíl. Nymburk to nezlomilo a ještě minutu před koncem utkání dokázal upravit na přijatelnou jedenáctibodovou ztrátu. Šedesát vteřin, za kterou dala Opava sedm bodů, bylo pro Nymburk až příliš krutých. Konečný rozdíl osmnácti bodů neodpovídal předvedené hře hostů.
“Všichni hráči bojovali a sklidili za předvedený výkon pochvalu trenéra Benáčka. Důležité bylo, že se nikdo z klíčových hráčů nezranil.”, shrnul po utkání V.Šístek.
Body: Sucharda 20, Sokolovský 17, Stuchlý 16, Vukosavljevič 12, Adžič 11, Trnka 8, Klapetek 6, Beneš 4, Zdeněk 3 – Damjanovič 19, Kubálek 15, Vorlíček 14, Panáček 13, Špička, Freiberg po 6, Votroubek 4, Novotný 2, fauly 21:25, trestné hody 27/21 : 20/16, trojky 18/6 : 13/3, čtvrtiny 26:18, 24:16, 25:27, 22:18