A tým | Mattoni NBL - 20.04.2002

71
USK Praha . USK Praha . Hosté
69

První utkání play-off rozhodla druhá čtvrtina. I když USK vyhrálo všechny zbývající, v té druhé dalo pouze šest bodů a to rozhodlo.
Ani páté utkání v této sezoně se nijak nelišilo od předcházejících v dlouhodobé části. Úporný boj, který nepříliš lahodí oku diváka a nízký počet vstřelených košů, to jsou charakteristické rysy bojů mezi těmito soupeři. Tentokrát se hlavně díky rozhodčím často hrálo za hranicí únosnosti. Oba arbitři povolili v úvodu zápasu tvrdou obranu a některými nepřesnými výroky ještě přilévali olej do ohně. Některé zákroky, které mohly vést ke zranění hráčů, nebyly potrestány, naopak některé kontakty nymburských hráčů byly hodnoceny jako útočný faul.
Trenér hostů Miroslav Marko naordinoval svým svěřencům způsob hry, který na Nymburk platí. Vířivý pohyb hráčů USK v útočné fázi a časté clonění umožňovalo střelbu z dlouhé vzdálenosti (28 pokusů). Protože její úspěšnost byla skoro 43%, dokázali s Nymburkem držet bodově krok. Hosté daleko častěji stříleli z pole (42:62), ale úspěšnost byla stejné jako u domácích – tj.38% Díky tomu, že hosté dali 12 trojek, znamenalo to, že ve střelbě z pole získali více bodů než domácí. Nymburk profitoval z toho, že hosté často faulovali, a tak téměř polovinu svých bodů získal ze střelby trestných hodů. Tradičně se dařilo Jelínkovi, který z deseti pokusů nezaváhal ani jednou, ale vycházelo to i Sirovinovi (13/10).
V první čtvrtině hostující USK trochu nymburské hráče zaskočilo. Více svazovala nervozita ruce domácím, nedařilo se tolik střelecky a také díky čtyřem ztraceným míčům umožnilo BKGA hostům získání až sedmibodového náskoku. Za stavu 11:18 si vzal trenér Benáček oddechový čas. Po něm se podařilo Nymburku pěti body vrátit do zápasu. Zásluhu na tom měli oba dlouzí Damjanovič a Sirovina.
Do druhé čtvrtiny vstoupil Nymburk s cílem zpřesnit obranu. To vedlo k tomu, že jediným úspěšným střelcem USK byl Martin Janda. Protože se do střelecké listiny hostů nezapsal již nikdo další, zdobí tým USK další rekord ligy – nejmenší počet vstřelených bodů ve čtvrtině. Nymburk ve druhé čtvrtině také nepředváděl žádné střelecké hody, ale jeho patnáct bodů znamenalo vedení o sedm bodů v poločase.
Ještě začátek druhého poločasu dával Nymburku naději na poklidnou cestu za vítězstvím. Začalo se střelecky dařit Jelínkovi a když přidal Špička trojku, svítilo na ukazateli skóre 44:34. Pak se hra vyrovnala a díky většímu střeleckému štěstí hostujících hráčů se náskok Nymburka rychle ztrácel. Ještěže domácí neztratili jistou střeleckou ruku z trestných hodů a Vorlíček proměnil trojkový pokus. Díky tomu se podařilo zastavit nápor USK a jít do poslední čtvrtiny s mírným náskokem. V této části zapůsobili na psychiku trenérů i hráčů některá sporná rozhodnutí dvojice rozhodčích.
Nervozita daná nejen důležitostí zápasu se přenesla i přes poslední přestávku mezi čtvrtinami. Nymburk neměl velký náskok, navíc USK přitvrdilo obranu. Nymburským střelcům se nedařilo najít skulinu v obraně, a tak jediným, komu se to z pole povedlo, byl Jelínek (5 bodů). Poslední koš ze hry dal Nymburk šest minut před koncem zápasu. Přesto si díky proměňování trestných hodů dokázal držet soupeře od těla. O poslední zoufalý nápor USK se postarali rozehrávači Treml a Vrchota. Třemi trojkami dostali svůj tým na jednobodový rozdíl. Jelínek pak neomylnými šestkami znovu upravil na tříbodový rozdíl. Václav Hrubý zastavil hned v zárodku faulem útok USK, a tak neumožnil hostům, aby se pokusili ztéci koš z tříbodové vzdálenosti. Vrchota prováděl dva trestné hody, po prvním proměněném se možná snažil neproměněním druhého dát možnost svým spoluhráčům doskočit a skórovat. To mu znemožnil Damjanovič, když odražený míč získal. Při tom byl Novotným (USK) faulován a měl výhodu dvou trestných hodů, které mohly s konečnou platností rozhodnout. Do konce utkání totiž zbývalo jen 8 vteřin. Damjanovič, který strávil na palubovce celých 40 minut už neměl přesnou ruku a oba pokusy skončily na obroučce. Naděje USK tak ještě žila. V případě jejich úspěšného pokusu by se mohlo prodlužovat a kdyby se trefili z trojkové vzdálenosti, mohli dokonce vyhrát. Hráči zvolili druhou možnost, ale Vrchota z nepřipravené pozice netrefil a po něm se to nepovedlo ani Hubálkovi z pod koše.
Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen Josef Jelínek.