A tým | Mattoni NBL - 22.04.2002

USK Praha . USK Praha .Domácí
72
85

Vítězstvím v Praze si Nymburk pootevřel cestu do semifinále Mattoni NBL. Stačí zítra doma porazit USK a pak už se jen těšit na soupeře, který vzejde z dvojice Opava-BVV Brno.
Domácí se opět snažili hrát stejně jako v sobotu Nymburce - tvrdá obrana, rychlý pohyb hráčů s cloněním a střelba z delší vzdálenosti. Tentokrát však rozhodčí tvrdé zákroky trestali, hráči byli o poznání pomalejší a ani střelba v první části hry nebyla tak precizní. Naopak hostující BKGA lépe vykrývalo prostor na své obranné polovině a také se mu dařila střelba. V osobních soubojích se nedali Pražany zastrašit a tvrdost byla na obou stranách souměřitelná. I to byl moment, na který domácí nebyli připraveni.
Nymburk získal pro vlastním košem více míčů než USK pod svým, ale i tak dokázali menší soupeřovi hráči, zvlášť ve druhém poločase, získat 13 míčů pod košem BKGA. “Naši podkošoví hráči se tolik neprosadí”, řekl po utkání V.Šístek a pokračoval: “Stává se to v poslední době častěji, ale je potřeba si uvědomit, že Damjanovič a Sirovina jsou v utkání na palubovce poměrně dlouho, a tak jim potom možná chybí síly”.
Hráči USK při kontaktu s nymburskými padali někdy trochu zbytečně, ale zato vehementněji se pak dožadovali odpískání zákroku jako nedovoleného. Napovídat rozhodčím se snažil i trenér Marko, ale oba sudí byli nad věcí.
V první čtvrtině padlo 35 bodů, přibližně dvakrát více do koše domácího družstva. Nymburská základní pětka začala velmi koncentrovaně v obraně, v útoku se začala prosazoval až ve druhé polovině první čtvrtiny, kdy během tří minut náskok narostl z pěti na patnáct bodů. Potom sice USK hru vyrovnalo, ale do jejího konce stačilo z náskoku smazat jen dva body. Stínem této části hry bylo vyloučení domácího Jandy a hostujícího Špičky. Špička se dopustil nedovoleného zákroku na probíhajícího Tremla a rozhodčí tento faul klasifikovali jako úmyslný. Treml získal v osobě Jandy svého zastánce, a protože ani Špička neudržel nervy na uzdě, byli oba kohouti kvůli vzájemné potyčce posláni do šaten. To bylo pro USK daleko nepříjemnější než pro Nymburk, neboť Janda je pro ně těžko nahraditelnou oporou.
Ve druhé čtvrtině se oba soupeři střídali v úspěšných protiútocích poměrně pravidelně. USK dominovalo ve střelbě z trojek (5) a Nymburk kontroval pouze za dva body, proto se rozdíl ve skóre až do 18.minuty zmenšoval velmi pomalu a na jejím konci se zastavil na hodnotě 6 bodů.
Začátek druhého poločasu byl pokračováním posledních minut předcházejícího období. USK tak dlouho snižovalo náskok Nymburka, až se jim to ve druhé minutě povedlo. Tím šťastným byl Lukš (trojka). Ještě jednou proměnil Lukš trojkový pokus a opět to znamenalo vyrovnání stavu utkání (48:48). Po minutě se USK dostalo podruhé v utkání do jednobodového vedení. Stačil jeden protiútok a s Novotného dvojkou na konci a domácí měli po radosti, když přidal týž hráč trojku, zdálo se, že Nymburk opět ovládne hru. Nestárnoucí Treml byl jiného názoru a tři a půl minuty před koncem třetí čtvrtiny ještě jednou srovnal. Odpovědí byla Jelínkova trojka, Kubálkovo střelecké sólo (8 bodů) a dvojka Novotného. Podrženo, sečteno – jedenáctibodový náskok.
Poslední čtvrtina byla bodově nejchudší, přeci jen už na obou stranách docházely fyzické i psychické síly. Nymburk v ní ještě trochu zvýšil svůj náskok tři minuty před koncem až na šestnáct bodů (69:85). Tři vteřiny před koncem darovali rozhodčí hráčům USK ještě jeden koš. I když byl Hubálek faulován před střelbou, jeho následný koš platil a navíc měl možnost jednoho trestného hodu. Proměnil i ten, ale z radosti Nymburka to nic neubralo.
Body: Treml 27, Lukš 15, Piza 5, Formánek, Tóth T.,Pastyřík a Vrchota 4, Peleška a Hubálek 3, Janda 2, Novotný P 1 - Jelínek 24, Kubálek 20, Damjanovič, Novotný J.,Freiberg a Hrubý 7, Sirovina 6, Danilovič 5, Špička 2, fauly 31 : 27, trestné hody 30/21 : 37/25, trojky 9 : 8, čtvrtiny 11:24 25:18 23:28 13:15

“Letos to bylo nejlepší utkání, které jsme s USK sehráli. Čekali jsme agresivní obranu, ale oba rozhodčí tentokrát utkání zvládli. K našemu úspěchu beze sporu pomohlo i téměř domácí prostředí, za které všem přítomným děkujeme. Věříme, že ve čtvrtek budeme mít stejnou podporu a že čtvrtfinále dovedeme do postupového konce.” spokojeně poznamenal V.Šístek.