A tým | Mattoni NBL - 25.04.2002

76
USK Praha . USK Praha . Hosté
77

Sedmé utkání v této sezoně přineslo Nymburku první porážku, a to v nejnevhodnější čas. Proto o poslední místo v elitní čtyřce bude muset ještě alespoň jednou bojovat.
Utkání plné zvratů dovedli hostující hráči do vítězného konce až 26 vteřin před závěrečným hvizdem, kdy Lukš proměnil s jistotou svoje první trestné hody v utkání. Právě trestné hody byly jedním z důležitých momentů tohoto zápasu. USK mělo úspěšnost 70%, Nymburk dokonce 72%, ale v absolutních číslech deset neproměněných šestek domácích v konečném účtování chybělo více než čtyři soupeře. Zvlášť tragická byla první čtvrtina. Domácí dostali možnost střílet dvacet trestných hodů a když pátý hráč po sobě proměnil jen jednu, zaznělo z hlediště: “Aby vás ty šestky na konci nemrzely”.
Tento fakt svědčí ještě o jedné skutečnosti. Hráči USK nastoupili do utkání s podobně agresivní obranou jako v předcházejících zápasech, ale tentokrát jim dvojice rozhodčích tak tvrdou hru nedovolila. Už v polovině čtvrté minuty měli na kontě čtyři osobní chyby a do konce jich spáchali ještě šest. Škoda, že toho domácí nedokázali využít. Počínaje druhou čtvrtinou USK upustilo od svého stylu obrany a tím domácí poněkud zaskočilo.
Dalším momentem, který ovlivnil průběh a výsledek zápasu byl poměr trojkových košů. Ten vyzněl jednoznačně pro hostující tým 4:14. USK výborně připravovalo pozice pro své střelce a ti se příliš nemýlili. Impozantní byl už vstup do zápasu. První trojka rozvlnila síťku domácího koše po 3 vteřinách a další jím propadla o půl minuty později. Takový úvod přivítala početná enkláva fanoušků USK, kteří vytvořili svým hráčům výbornou atmosféru. Pozadu nezůstali ani nymburští, a tak druhý souboj se odehrával v hledišti haly.
První čtvrtina byla chudá na body ze hry. Obě družstva byla pouze pětkrát úspěšná, bohužel všechny koše USK byly ze vzdálenosti větší než 6,25 m a tedy hodnoceny třemi body. Nymburk to za tři zkusil jen jednou, ale neúspěšně. Rozdíl šesti bodů po první čtvrtině tak měly na svědomí trestné hody. Během prvních deseti minut se žádné družstvo nedostalo do výrazného trháku, náskok USK (0:6) se rozplynul v polovině třetí minuty, když Kubálek vypíchl Tremlovi míč a sám rychlý protiútok dovedl do úspěšného konce. Po tomto koši se Nymburk ujal vedení, které potom udržoval až téměř do poločasu.
V první polovině druhé části hry nejdříve USK stáhlo náskok domácích na dva body, ale pak se na hřiště vrátila dvojice Hrubý, Damjanovič a společně převedli dvě nádherné akce, na jejímž konci byly dva Ácovy koše. Nymburk vedl o osm bodů a trenér Marko si vyžádal oddechový čas. Provedl tři změny v sestavě svého družstva a po dvou minutách bylo srovnáno. Zásluhu na tom měli Pastyřík, Janda a Treml. Posledně jmenovaný minutu a půl před koncem prvního poločasu vyrovnal na 37:37. Po něm ostrostřelec utkání ani ne dvacetiletý Píza trojkou poslal svoje družstvo do vedení. Kubálkova korekce měla hodnotu jen jednoho bodu, a tak poločas skončil lépe pro hosty, kteří vedli o dva body.
Třetí čtvrtina přivedla do varu všech 550 přihlížejících diváků. V první polovině se radovali příznivci vysokoškoláků, ve druhé aplaudovali domácí příznivci svým Lvům. V rozmezí druhé až sedmé minuty hráči USK dokázali šestkrát skórovat z trojkové vzdálenosti. Zvlášť úspěšný byl Lukš, který se trefil ze stejného místa třikrát, po jedné přidali Píza, Vrchota a Treml. Utkání se zdálo být rozhodnuto, protože náskok se vyšplhal až na hrozivých 21 bodů. Když časomíra ukazovala 6:25 odstartoval Danilovič svou spanilou jízdu. Nejdříve to byla trojka, potom obral o míč Lukše a sólo dovedl do úspěšného konce. Po čtyřech bodech svých spoluhráčů Špičky a Hrubého, pokračoval ve svém vystoupení, když přidal dalších 8 bodů. Hlavně jeho zásluhou se Nymburk bodově dotáhl a ztrácel nyní jen čtyři body.
Poslední čtvrtina přinesla hned na úvod trojku Hrubého a když Danilovič přidal zpod koše další úspěch, Nymburk měl po dvanácti minutách na svém kontě opět více bodů. Pastyřík dvěma koši přetáhl vedení na stranu Pražanů a to jim vydrželo až do začátku osmé minuty. V této chvíli se blýskl dvěma trojkami Kubálek a Nymburk byl zase blíž k postupu do semifinále. Zvlášť když na konci osmé minuty Janda proměnil jen jeden trestný hod (75:73). Další minuta byla ve znamení nepřesností v rozehrávce a žádné družstvo se ani nedostalo ke střele. Do konce utkání zbývá minuta. Peleška fauluje Kubálka, ale ten proměňuje pouze jeden trestný hod (76:73). V následujícím protiútoku se sice povedlo zabránit USK ve skórování za tři body, leč nymburská obrana pozapomněla na rychlého Vrchotu a ten se zpod koše nemýlil (76:75). Poslední útok Nymburka se pokoušel zakončit Damjanovič. Neúspěšně a boj o míč pod košem soupeře posoudili rozhodčí jako nedovolený. Exekutorem trestu byl Lukš, který v bouřlivém prostředí oba hody proměnil (76:77). Nic nepomohl ani poslední zoufalý pokus Daniloviče pár vteřin před koncem.
Body: Danilovič a Kubálek 17, Damjanovič 15, Hrubý 11, Jelínek 8, Špička a Sirovina 4 – Treml 18, Lukš 15, Píza 14, Pastyřík 12, Janda 8, Vrchota 5, Hubálek 1, fauly 22:27, trestné hody 36/26 : 13/9, trojky 4:14, čtvrtiny 23:17, 15:23, 22:24, 16:13, rozhodčí Bruna, Lukeš