A tým | Mattoni NBL - 04.05.2002

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
106
82

I ve třetím zápase letošního ročníku Mattoni NBL pevnost Slezanů odolala. Nymburk v celém zápase nebyl ani jednou ve vedení.
Nymburk držel v prvních patnácti minutách s favoritem krok, pak se zhroutila obrana i všechny útočné signály a domácí v průběhu třetí čtvrtiny utekli na 35 bodů. “Soupeř nás rozstřílel na hadry”, smutně přiznal Vratislav Šístek. Opava byla v průběhu utkání střelecky velmi produktivní a Nymburk předčila ze všech pozic. Největší rozdíl byl ve střelbě z dlouhé vzdálenosti (56% Opava, 26% Nymburk), opět se tak odhalila nymburská slabina v obraně dalekonosných střelců soupeře. Vzpomeňme na čtvrtfinálová utkání s USK. Opavané byli lepší i ve střelbě za dva body (65%:52%). Při takovém rozdílu bylo jen otázkou času, kdy rozdíl skóre naroste do obrovitých rozměrů. Přesné ruce domácích střelců zlomili hráče Nymburka hlavně psychicky a ti místo toho, aby na soupeře přitlačili, se vzdali a přestali hrát. “Před zápasem jsme trochu doufali, že domácí budou pod tlakem důležitosti utkání v křeči, naproti tomu my budeme v pohodě. Vývoj zápasu však byl zcela opačný”, řekl po utkání Šístek.

První čtvrtina byly v prvních čtyřech minutách hodně rozkouskovaná. Nymburk měl už ve druhé minutě na svém kontě čtyři osobní chyby. Tři z nich byly daní za podkošovou práci pivota Opavy Jiřího Trnky. Pak se ale karta obrátila a Trnka během půl druhé minuty nasbíral tři fauly a když na začátku deváté minuty přidal čtvrtý, stáhl jej trenér Rón z palubovky, aby ho ušetřil do rozhodujících částí utkání. Škoda jen, že nymburští podkošoví hráči nedokázali této situace lépe využít. “Zdá se že naši dlouzí už fyzicky nestačí”, vysvětlil Šístek.

Úvodní desetiminutovka byla také ve znamení téměř bezchybné střelby Opavy za tři body. Ze sedmi pokusů propadlo obroučkou pět, a to první tři zaznamenali domácí v úvodních čtyřech minutách. Ještě v polovině čtvrtiny byl rozdíl šestibodový, o minutu a půl později to byl už dvojnásobek. Pak Jelínek přidal k dosavadním pěti bodů trojku a dvojku a bylo to jen o sedm. Opavě však čtyři vteřiny před koncem čtvrtiny dokonale vyšel nacvičený signál a nejlepší střelec zápasu Vukosavljevič trojkou stanovil dvojciferné vedení Opavy.

Úvod druhé čtvrtiny zastihl Opavu v krátkém střeleckém výpadku a Nymburk dvěma koši získal opět kontakt. Až do poloviny druhé čtvrtiny se rozdíl stále udržoval v přijatelných mezích, potom ale domácí šňůrou deseti bodů zlomili odpor Nymburka a do druhé půle šli s téměř dvacetibodovým náskokem.

Třetí čtvrtina byla pro Nymburk nejkrizovější. Opava nastřílela 36 bodů, kdežto BKGA kontrovalo jen devatenácti. Jediným světlým bodem byl Jelínkův koš v čase 20:34. Byl to jeho dvanáctý v utkání a tím zaokrouhlil počet svých bodů na 10.000. Slezané svůj náskok zvyšovali vždy krátkými sedmi až devítibodovými šňůrami. Z psychologického hlediska byla nejhorší ta z osmé až deváté minuty. Tři střely z trojkové vzdálenosti znamenaly koš. Po této sprše byl náskok Opavy už 35 bodů a vypadalo to na hrozivý debakl.

Poslední čtvrtina byla ve svém úvodu vyrovnaná. Nymburští hráči se snažili dobýt koš domácích zoufalou střelbou za tři body, ale jejich úspěšnost nebyla dobrá. Pět minut před koncem vystřídal Sirovinu Standa Votroubek a hlavně jeho zásluhou Nymburk poslední dějství vyhrál o Votroubkových 11 bodů. Pomohla k tomu také technická chyba lavičky hostů za nemístné komentáře k výroku rozhodčích.

“Bylo to po všech stránkách nepovedené utkání. I když jsme se na něj zodpovědně připravovali, nezvládli jsme psychiku. Opava je tým, který je pospolu již delší dobu a navíc může na rozdíl od nás zúročit zkušenosti z bojů v play-off. Také si myslím, že někteří hráči do zápasu nedali vše. Pochvalu zaslouží David Špička nejen za 17 bodů, 6 doskoků a 7 získaných faulů, ale také za bojovnost, a to byl v tomto týdnu dva dny nemocen. V dobrém světle se ukázal také Standa Votroubek.”, zhodnotil vystoupení na severu Moravy Vratislav Šístek.

Body: Vukosavljevič 23 (5 trojek), Stuchlý 19, Sokolovský a Staněk 17, Klapetek 13, Zdeněk 8, Adžič 4, Sucharda 3, Trnka 2 – Špička 17, Jelínek 14, Sirovina 12, Votroubek 11, Danilovič 7, Novotný 6, Hrubý 5, Kubálek 4, Damjanovič 3, Vorlíček 3, fauly 27:18, trestné hody 18/15 : 30/24, trojky 13:6, rozhodčí: Zachara, Šedivý, čtvrtiny: 28:18, 22:14, 36:19, 20:31

Hlasy po utkání:

František Rón: Jsem rád, že hráči dodržovali taktické pokyny a že všichni odvedli vynikající výkon. Z perfektní obrany se zrodil výborný výkon útoku.
Predrag Benáček: Na Opavu jsme dnes neměli, byla ve všech směrech lepší. Pokud chceme postoupit do finále, musíme alespoň jednou vyhrát v Opavě a to je velmi těžké.