A tým | Mattoni NBL - 08.05.2002

98
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
88

Ve druhém semifinálovém utkání podali hráči Nymburka skvělý výkon a podporováni vynikajícím publikem srovnali stav série na 1:1.
Slezané vlétli do utkání jako uragán, pak možná vědomi si svého náskoku polevili, v obraně a Nymburk se vzpamatoval. Ve druhé a třetí čtvrtině smetl papírového favorita z palubovky. Přesně to vystihl na tiskovce trenér Opavy František Rón: “Věděli jsme že celá série nebude jednoduchá: Kdo si myslel že ano, tak se mýlil a dneska se to jasně prokázalo. Podle mě si to také začali myslet i naši hráči zvlášť po tom vynikajícím úvodu a to se odrazilo v naší hře. Když jsme potom začali chodit do obrany soupeře trochu kostrbatě, hráči se víc soustředili na to, aby dali co nejvíce bodů a zapomínali na obranu.” Hosté se skutečně snažili často střílet za tři body, ale po úvodní fenomenální střelbě se po několika neúspěších začala vkrádat nervozita. To, co Opavu zdobilo v prvním utkání, úspěšnost trojek (56%), se ve středu smrsklo na pro ně podprůměrných 34%. Nebylo to jen tím, že by Opava ztratila střeleckou mušku, ale Nymburk nedal obávaným střelcům výbornou obranou dostatek klidu. A protože se navíc zlepšilo obranné doskakovaní, nemohli Opavané zakončit svou nepřesnou střelbu ani zpod koše.

Prvních pět minut byl nymburskou černou můrou Jihoslovan Dejen Vukosavljevič. Za tuto dobu dokázal zatížit konto BKGA čtrnácti body. Z trojkové vzdálenost se ani v jednou ze čtyř pokusů nemýlil. Po jeho poslední trojce Opava vedla největším rozdílem 13 bodů. V řadách vyprodaného hlediště se možná rozhostil smutek. Diváci však nepřestali domácím věřit a neúnavně je hnali do útoku. V dalších třech minutách se Opava ani jednou netrefila do koše, kdežto Nymburk dokázal skórovat čtyřikrát za dva body. Z “rozhodnutého” utkání se stal vyrovnaný souboj. Opava v první čtvrtině udržela svůj náskok na osmi bodech, ale pryč byla její úspěšnost střelby.

Trenér Nymburka Predrag Benáček poslal do druhé čtvrtiny dva nové hráče – na rozehrávku Daniloviče a na křídlo dlouhána Votroubka. Danilovič se postaral o zrychlení hry, Votroubek dokázal kromě obranného doskoku přidat dvě “čepice” (blokování střely). Jednou zblokoval Vukosavljeviče, podruhé Klapetka a když ještě přidal ze čtyř pokusů tři trojky, byl právem vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Právě Votroubkova trojka ve třetí minutě znamenala vyrovnání na 29:29. Následující protiútok Opava nezakončila dobře, a tak měl Nymburk naději jít poprvé v utkání do vedení. Gejzír radosti na palubovce, střídačce i v hledišti vytryskl po trojce Jelínka, která donutila trenéra Opavy F.Róna k oddechovému času. Z hřiště stáhl nevýrazného Adžiče a nahradil ho veteránem Klapetkem. Změny v sestavě se zpočátku neprojevily, v sedmnácté minutě již Opava prohrávala o osm bodů. O minutu později Jelínkova dvojka znamenala dvouciferné vedení domácích. Do konce čtvrtiny však stříleli jen Slezané a upravili před přestávkou na hubený tříbodový rozdíl.

Aktivita Nymburka pokračovala i ve druhém poločase. První koš Nymburka zaznamenal, stejně jako ve druhé čtvrtině, Danilovič, ale nejlepší hráč Opavy Trnka kontroval, potom se do listiny střelců zapsal Kubálek, ale Trnka opět snížil. Když bylo odehráno půl druhé minuty druhého poločasu zamířil přesně za tři Votroubek a chybu Staňka při rozehrávce využil Danilovič, který po sólu přidal další “šoupák”. Rázem vedl Nymburka o osm bodů. Jeden a půl minuty ve střední části třetí čtvrtiny byly ve znamení minizápasu dvou třináctek - nymburského Siroviny a opavského Trnky. Ze souboje vyšel lépe domácí hráč, když zatížil konto soupeře šesti body, zatímco Trnka pouze čtyřmi. Sirovina se potom ještě blýskl blokem Suchardova střeleckého pokusu. Poslední slovo patřilo Kubálkovi, který dvěma koši (2+3) upravil na patnáctibodový rozdíl.

Poslední čtvrtinu charakterizovaly trojkové dostihy. Opava musela začít hrát vabank a zkoušet hlavně střelbu z dálky. Na rozdíl od střední části hry se jí to dařilo. Na šest opavských odpověděl Nymburk jen čtyřmi, ale i to stačilo k tomu, aby se Opava výrazně nepřiblížila. Rozdíl skóre se pohyboval mezi osmi a patnácti body. V poslední minutě se hosté v zoufalé snaze o zvrat v utkání dopouštěli taktických faulů, ale moc jim to platné nebylo, neboť úspěšnost trestných hodů domácích byla 75%. Deset vteřin před koncem dal Staněk poslední koš zápasu. Nymburští hráči se ve zbývajícím čase spokojili s desetibodovým vítězstvím, a protože nikdo z nich nechtěl za dosaženou stovku odevzdat mírný poplatek do klubové pokladničky, skončilo utkání 98:88.

Body: Kubálek 23, Jelínek 22, Sirovina 16, Danilovič 13, Votroubek 11, Damjanovič 6, Hrubý 4, Špička 3 – Vukosavljevič a Trnka 19, Stuchlý 15, Czudek 9, Staněk 8, Sucharda 6, Sokolovský, Beneš, Zdeněk a Adžič 3, Klapetek 2, fauly 23:25, trestné hody 30/23, 31/25, trojky 32/11 : 22/11, čtvrtiny 19:27, 24:13, 27:16, 28:32, rozhodčí Bruna, Dolinek, počet diváků: 500