A tým | Mattoni NBL - 10.05.2002

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
81
70

Svou neporazitelnost na domácí palubovce uhájili i ve třetím utkání semifinále play-off hráči BK Opava.
Také ve třetím zápase zvítězili domácí. Trochu netypicky pro souboje s Opavou dominovala obrana nad útokem. Padlo jen 151 bodů, což je druhý nejhubenější výsledek Opavy tomto ročníku ligy. Nymburk i Opava střídala zónu s osobní obranou. Je třeba však přiznat, že opavští lodivodi dobře prostudovali video ze zápasu v Nymburce, neboť tentokrát zóna Nymburka nepřinášela Opavě tolik problému jako ve středu. Hostům se podařilo poměrně dobře přikrýt obávané střelce Vukosavljeviče, Czudka a Sokolovského. Žádný z nich nedal více než dvě trojky. Roli hlavního střelce domácích převzal Jiří Trnka. Tento 213 cm vysoký pivot za 33 minut strávených na hřišti jako magnet přitahoval fauly nymburských hráčů. On sám se zasloužil o třetinu všech osobních chyb BKGA, navíc každá byla při střelbě. Z trestných hodů tak naházel 11 bodů. K dokonání zkázy přispěl i jeho výkon pod košem. Patnáct doskoků, z toho 9 pod košem Nymburka pomohlo rozhodující měrou k výsledku utkání. “Porazil nás Trnka. On má teď famózní formu. I když jsme na něj střídali jednoho hráče za druhým, nikdo si s ním nebyl schopen poradit. Trnka nás jasně přeskákal.”, zklamaně řekl Vratislav Šístek. Také v nymburském týmu byl nejlepším střelcem dlouhán, Damjanovič posbíral za 24 minut dvacet bodů, leč pod košem se jeden a čtvrt metráků vážícího Trnky obával a doskočil jen 3 balóny.

Právě doskoky byly alfou a omegou pátečního klání. Ve střeleckých statistikách přehrál Nymburk Opavu ve střelbě za 2 body (o 42,5% : 56%) i ve střelbě trestných hodů. V úspěšnosti střelby za tři body byla sice Opava lepší, ale jen o 2%. Pod košem měl Nymburk o tucet doskoků méně než soupeř. Kdyby jen polovinu útoků, ke kterým by došlo po získání míče, Nymburk proměnil střelou jen za dva body, mohla být koncovka utkání dramatická.

Nic méně tímto zápasem si Nymburk dokázal, že je schopen hrát proti Opavě i na jejich palubovce s tisícovkou opačně laděných diváků v zádech, slušné utkání.

Opava tentokrát nevstoupila do utkání tak, jak bylo jejím zvykem v předchozích utkáních. I když v první čtvrtině hned od prvopočátku vedla, nebyl to nijak výrazný náskok, maximálně o 12 bodů. První čtvrtina skončila díky čtyřem bodům v poslední půlminutce prohrou 22:14. Druhou až čtvrtou minutu druhé čtvrtiny však soupeř zahrál dobře a díky osmi bodům vedení zdvojnásobil. Ve druhé polovině čtvrtiny dvoubodové koše přibývaly u obou aktérů naprosto rovnoměrně, a tak Nymburk odcházel do šaten po dvou shodně prohraných čtvrtinách s šestnáctibodovým mankem.

V první minutě druhého poločasu se Opava Nymburku vzdálila nejvíce, avšak dvacetibodový rozdíl domácím dlouho nevydržel a brzy se vrátil na obvyklých 15 bodů. Ve druhé minutě poslední části hry opavský Zdeněk fauloval Novotného při trojkovém pokusu. Ačkoliv koš nepadl, dostal Sigi příležitost z trestných hodů. Po “rozložené trojce” přidal Sirovina dva koše a rázem bylo o co hrát. Bohužel snahu Nymburka zarazil Trnka a Stuchlý a pět minut před závěrečným hvizdem vedla Opava o 15 bodů. Do konce zápasu se pak už mnoho nestalo.

Body: Trnka 19, Stuchlý 15, Sokolovský 12, Czudek a Vukosavljevič 10, Staněk 7, Sucharda 6, Klapatek 2 – Damjanovič 20, Novotný 12, Sirovina 10, Danilovič 9, Kubálek 8, Špička 6, Jelínek 5, fauly 18:25, trestné hody 34/26 : 15/12, trojky 7:4, čtvrtiny 22:14, 22:14, 18:19, 19:23, rozhodčí Zachara, Šedivý