A tým | Mattoni NBL - 09.11.2008 17:45

BC Kolín. BC Kolín.Domácí
74
86

Spokojení mohli být oba trenéři, kolínský kouč s výkonem svého týmu, nymburský ovšem jen s vítězstvím

Utkání týmů z protipólů ligové tabulky ukázalo, že stále není v našem týmu něco v pořádku. „Náš výkon se před evropským pohárem nezlepšuje, naopak zhoršuje,“ kroutil hlavou po výkonu na kolínské palubovce sportovní manažer a vedoucí družstva v jedné osobě Vratislav Šístek. Hráči nepodali takový výkon, aby si zasloužili den volna, a tak v pondělí dopoledne je trenér Katzurin bude očekávat v hale při mimořádném tréninku.
Trenér Benáček před utkáním předeslal, že klíčem k úspěchu je minimalizování počtu ztracených míčů při nátlakové hře Nymburka a zabránit střelbě za tři body. Díky tomu, že hráči Kolína byli svým trenérem výborně připraveni na naši celoplošnou hru, nevytěžili jsme z této herní situace v podstatě žádný míč do rychlého protiútoku. Ke střelbě za tři body jsme sice v prvním poločase dostali sedmkrát šanci, ale nechytla se ani jedna střela. Trenér Benáček také hovořil o způsobu posuzování zápasu rozhodčími. Ti nedělní byli přeci jen trochu úzkostlivější, ale také hodně nepřesní na obě strany. Takže ani jeden tým se na jejich výkony nemůže vymlouvat. Někdy plácání obránce přes ruku útočníka neviděli, jindy stačilo k odpískání osobní chyby zavanutí větru nebo zlý pohled. V každém případě rozhodčí odpískali 51 zákroků mimo rámec pravidel. Domácí tak mohli stát na značce trestného hodu celkem čtyřicetkrát. Tolik trestných hodů letos ještě nestříleli a v celé své ligové existenci to byl druhé nejvyšší číslo (45 TH stříleli v minulé sezoně proti Děčínu). Nejaktivnějšími hráči byli Brown a Rogers, kteří na sebe přitáhli celkem 15 faulů. Oba však byli také nejhoršími exekutory trestných hodů (Brown 8/5, Rogers 13/6).  Ovšem ani naše trestné hody nebyly nijak světoborné a procentuální úspěšnosti dokonce horší než domácích. I dnes dokázal Robert Tomaszek, že střelba trestných hodů není jeho silná stránka (4/0 – letos celkově 26/9).
V utkání jsme sice od 13.minuty stále vedli, ale jen jsme se dostali do více než 15 bodového vedení, jako kdyby zafungoval jakýsi přetlakový ventil, mám utekla pára a soupeř se zase začal dotahovat nebo držel vyrovnané skóre. Ani jednou jsme nehráli lehce tak, jak jsme byli zvyklí v prvních zápasech sezony. Většinou k tomu dopomohly nějaké chyby – například zbytečný faul nebo zbrklá střelba či neproměněná šance z bezprostřední blízkosti koše. Většina našich útoků mířila do připravené obrany, která dovolovala obíhat míči jen v uctivé vzdálenosti od koše. A protože se střelba z perimetru nedařila, nebyli jsme tak nebezpeční.
Utkání začal dvěma body Venty, který v základní pětce nahradil Leeho, domácí Rogers po útočném doskoku vyrovnal. Pak přišly světlé chvíle Schilba, který během 40 vteřin zatížil konto Kolína pěti body. Vedli jsme 7:2 a vypadlo to, že se náskok bude i nadále zvyšovat. Opak byl pravdou. Domácí se po trestném hodu Browna dostali do nejtěsnějšího vedení 8:7 a pak po čtyřech bodech Kolína z bezprostřední blízkosti koše vyrostl náskok domácích na 4 body. Mezi jedním a čtyřmi body se náskok Kolína pohyboval až do 11.minuty. Těsně před jejích skončením výborně hrající Machač zvýšil dokonce na 25:20. Tomaszek a Sokolovský ztrátu vynulovali a v polovině 13.minuty se po koši Jagodnika dostal náš tým do vedení. V polovině druhé čtvrtiny se náš náskok vyhoupl na 6 bodů (27:33) a trenér domácích si bral oddechový čas. Po něm se bodový příděl na chvilku pozastavil, ale po chvíli zase přibývaly více body na našem kontě. Po Bendově koši z pole jsme vedli o deset bodů (42:32). Ve třetí čtvrtině se bodový rozdíl pohyboval lehce nad deseti body a ani poslední čtvrtina nebyla jiná. Z naší strany žádný střelecký koncert, jen udržovaní bezpečné bodové vzdálenosti soupeře.
Body: Rogers Jon 16, Kiršbaum Tomáš 14, Mihailović Vladimir 11, Machač David 10, Lepinaitis Andrkius 10, Brown Jonas 9, Novotný Jiří 2, Kandic Damjan 2, Vorlíček Jiří 0 - Jagodnik Goran 18, Schilb Blake 15, Venta Matej 12, Sokolovský Ladislav 11, Gray Justin 9, Chán Aleš 8, Lee Arthur 6, Tomaszek Robert 4, Benda Petr 3, Křemen Michal 0, Nečas Radek 0, Slezák Pavel 0; střelba 3b.: 14/5:16/3; střelba 2b.: 37/16:57/33; TH: 40/27:18/11; doskoky: 24:39; chyby: 22:29; 5 chyb: 38. Sokolovský Ladislav; TCH: 38. Sokolovský Ladislav; čtvrtiny: 21:18, 13:24, 19:23, 21:21; rozhodčí: Paulík Robert, Kurz Vlastimil, Kučera Martin; komisař: Matějček Josef; 610 diváků; nejlepší hráč: Jagodnik Goran