KDO BUDE KRÁL EUROCUPU?

Tuto sobotu budeme znát nového účastníka Euroligy pro příští sezonu 2013/14. Stane se jím vítěz Eurocupu.

Do finále, které bude hostit v sobotu 13.dubna belgické Charleroi, se probojovaly nám dva známé týmy – Bilbao a Lokomotiv Kubáň. S oběma jsme se v letošní sezoně střetli a oba dva jsme dokázali jednou porazit. Bilbao v Eurocupu na jejich palubovce 85:83 a Kubáň doma 81:74.

Čtvrtfinále Eurocupu

My jsme boje v Eurocupu opustili ve skupině LAST 16, když nám naše postupové místo „zabraly“ oba španělské týmy Bilbaa a Valencie.

Bilbao si ve dvou zápasech poradilo s německým Ulmem. V prvním kole se domácí Němci  vypjali k solidnímu výkonu a porazili Španěly 85:81. Ve druhém utkání doma však Bilbao Ulm rozprášilo více než dvacetibodovým rozdílem 101:78. (celkově 182:163).

Valencia si ve čtvrtfinále poradila s UNICSem Kazaň také na skóre, ale souboj to byl o mnoho napínavější. Valencie využila domácího prostředí v prvním utkání k vítězství 80:70 a v odvetě ani jednou nebyla v průběžném skóre vyřazena, i když ve druhé čtvrtině ztrácela 8 bodů. Nakonec sice Valencia prohrála, ale pouze o 3 body 68:71 (celkově 148:141).

Náš soupeř s námi postupující ze základní skupiny Budivelnik Kyjev obsadil první místo i ve skupině LAST 16 a dostal se do křížku se Spartakem Petrohrad. V prvním zápase v Petrohradu domácí vyhráli 83:72, ale v odvetě především zásluhou výborně sehrané druhé čtvrtiny (24:9) zvítězil Budivelnik 73:56 a postoupil. (celkově 145:139)

Poslední do čtveřice Lokomotiv Kubáň si nebral se svým černohorským soupeřem v Podgorici servítky ani v prvním zápase na jeho palubovce. Po vítězství 72:54, byla odveta v Krasnodaru jen rutinní záležitostí. Utkání skončilo výsledkem 90:65 (celkově 162:119).

Semifinále Eurocupu

V prvních zápasech uspěly hostující týmy a obě utkání skončila desetibodovým rozdílem. Budivelnik nestačil na Bilbao 83:93 a Valencia na Lokomotiv 87:97. Bilbao si svůj náskok budovalo po malých krůčcích v každé čtvrtině (19:20, 25:28, 17:23, 22:22). Domácí nepomohl ani fantastický výkon Delaneye, který nastřílel 38 bodů (užitečnost 47!). Za 11 letou historii Eurocupu nedal žádný hráč v semifinále tolik bodů. Na straně Bilbaa se činili především zahraniční hráči Zisis, Hamilton a Vasiliadis, kteří nastříleli společně 60 bodů. Ve druhém utkání domácí Valencie s Kubání byly výsledky jednotlivých čtvrtin jako na houpačce (21:29, 22:16, 15:31, 29:21). Nakonec rozhodla třetí čtvrtina a větší počet dvouciferných střelců hostů – Doellman 28, Ribas 20, Dubljević 17 – Jasaitis 23, Kalnietis a Brown 19, Hendrix 14.

Odveta v Bilbau byla poplatná rostoucí formě domácích. Budivelnik jednoznačně nestačil a prohrál 53:75. Před deseti tisíci fanoušky zlomili domácí odpor hostů v prvním poločase, kdy už vedli 37:23. Kyjev se sice na počátku čtvrtí čtvrtiny dostal do méně než desetibodové ztráty (53:44), ale pak už dominovali opět domácí (poslední čtvrtina 22:11). Valencie se v Krasnodaru nechtěla vzdát tak jednoduše. V nízkorozpočtových prvních třech čtvrtinách (16:15, 10:13, 11:15) si stále držela naději na smazání desetibodového manka v prvního zápasu. Stačily čtyři body. Ještě 42 vteřin před koncem byl stav 56:62. Pak San Miguel minul šestky, ale domácí hráč Baron proměnil v závěru všech šest šestek a poslal svůj tým do finále.