TROCHU HISTORIE

Po patnácti letech si zahrajeme finále s Opavou, týmem, který si zaslouží uznání za svou práci, jak se z první ligy postupem času procpal až kousek pod vrchol letošní Kooperativa NBL.

Série, která se bude poprvé v historii samostatné české ligy hrát na dva vítězné zápasy, startuje v pondělí 21. května v 18:00 (+ pravděpodobně nějaká ta minuta kvůli přímému přenosu České televize). Druhý zápas je na programu ve čtvrtek také od šesti v Opavě a pokud již nebude rozhodnuto, čeká nás poslední zápas v neděli 27.5. v Nymburce. Zde se ještě jedná o času začátku.

Rádi bychom vás ještě upozornili, že FanClub pořádá zájezd na druhé utkání do Opavy. Autobus odjíždí ve čtvrtek v 12:30 z náměstí. Přihlášky jako tradičně v prodejně EXICO Nymburk, Palackého  49.

Připomeňme si ještě cestu obou týmů do finále

Opava skončila na třetím místě po základní části i po nadstavbové skupině A1. Už výsledky čtvrtfinálových sérií ukazovaly, že letos nemusí Opava skončit u bronzu, ale že může mířit ještě výš. V prvním kole vyřazovacích bodů si Slezané dokázali poradit s Olomouckem hladce 4:0 na zápasy, i když o anabázi s rozhodčím Kučerou se napsalo už mnoho slov. Zápas číslo dvě byl přerušen po odehraných 18 minutách zdánlivou inzultací rozhodčího. Protože videozáznamy a svědectví ukázaly jiný příběh, zápas se dohrával od 19. minuty a Opava ho stejně jako tři předchozí dovedla do vítězného konce. Také naše série s Kolínem dopadla hladce 4:0 na zápasy.

Semifinále jsme odehráli proti Svitavám a i v tomto případě končily zápasy bez náznaku senzace a jen v prvním z nich se rozdíl nedostal nad deset bodů. Série Opavy s Pardubicemi, které na postup ve čtvrtfinále proti Ústí potřebovaly plný počet sedmi zápasů, začala dvojím vítězstvím Opavy v Pardubicích. A nebylo to žádné vítězství se štěstím, hosté vedli v podstatě vždy celý zápas. Pardubice se vzepřely jen v utkání číslo tři, kdy se jim dařilo střelecky. Druhý den padly o 18 bodů a osmnáctibodový náskok ze třetí čtvrtiny Pardubicím nestačil ani v pátém zápase a nakonec prohrály o bod velice těžkou střelou Klečky dvě sekundy před koncem.

Historické okénko
 SEZONA 2002/03

Pro Opavu to bude sedmé finále v historii samostatné české ligy, pro nás šestnácté. Zatímco Opava svoje první finále v roce 1997 vyhrála a to dokonce jako nováček nejvyšší soutěže, my jsme své první finále v roce 2003 prohráli. Shodou okolností t bylo právě proti Opavě a od té doby jsme se s Opavou takto vysoko už nikdy nepotkali.

Ti nejvěrnější fanoušci si určitě finálovou sérii sezony 2002/03 pamatují, skončila totiž výhrou Opavy 4:3, když rozdíl ve skóre byl kladný pro nás 619:605. „Byla to pěkná série plná emocí. Měli jsme zavřené hřiště a závěrečné dva zápasy jsme odehráli v Ostravě. Byla to poslední vyrovnaná finálová série, další už končily dříve než po sedmi zápasech. Vzpomínám si na hrozné vedro v hale. My jsme přijeli k hale až 40 minut před utkáním a prodírali jsme se zaplněným okolím. Na palubovku jsme přišli až 20 minut před utkáním, protože se rozehřívat před zápasem opravu nebylo nutné,“ zavzpomínal na utkání Ladislav Sokolovský, který ve žlutomodrém dresu Opavy zaznamenal v zápase 18 bodů a 10 doskoků.

Podívejme se na soupisku Opavy a Nymburka ze sezony 2002/03 a co dělají jednotliví hráči dnes (pokud se nám to podařilo zjistit)

OPAVA
4 – Petr Czudek – dnes trenér Opavy
5 – Ladislav Sokolovský – dnes ředitel BA Nymburk
6 – Věroslav Sucharda - napsán na soupisce Nové Paky, letos však už nehrál
7 – Marek Stuchlý - trenér v mládežnickém Flames Ostrava, asistent trenéra NH Ostrava
8 – David Klapetek - od roku 2004 trenér nejprve u A-týmu Opavy (včetně první ligy), nyní šéftrenér mládeže
9 – Tomáš Hrubý - dnes generální manažér Sluneta Ústí n. Labem
10 – Pavel Beneš - dnes hlavní trenér BC Kolín
11 – Pavel Staněk - je disponentem v jedné logistické firmě v severních Čechách a trenérem mužů v Severočeské lize
12 – David Zdeněk - dnes trenér žen KP Brno
13 – Branko Rajevac
14 – Radim Kramný - fitness trenér a majitel posilovny v Opavě
15 – hraje v týmu Basket Opava 2010 a letos vyhráli Severomoravskou ligu mužů

NYMBURK

4 – Jiří Vorlíček - basketbalu se už nevěnuje vůbec, ještě v nedávné době pracoval v kolínském Intersportu

5 – David Panáček - aktuálně trenér v klubu Snakes Ostrava

6 – Pavel Kubálek - asistent trenérky Hejkové v ZVVZ USK Praha (ženy)

7 – Tomáš Grepl - trenér mládeže v německém MBC Mitteldeutscher
8 – Kamil Řeřábek - basketbalový hráčský agent PPGroup

9 – Stanislav Votroubek - stále aktivní hráč a už také asistent trenér v Sluneta Ústí, jediný z účastníků tohoto finále, který ještě hraje basketbal na nejvyšší úrovni