S PRIEVIDZOU O PÁR HODIN POZDĚJI

S PRIEVIDZOU O PÁR HODIN POZDĚJI

Kontaktů Nymburka se slovenskými týmy v posledních deseti letech mnoho nebylo, když nepočítáme NBL s Levicemi a Interem Bratislava. V pondělí od půl osmé večer absolvujeme duel s BC Prievidza.

Basketbalový klub ze středoslovenské Prievidze má dlouhou historii, která se začala psát v roce 1947. V roce 1961 pod názvem Lokomotiva Prievidza se tým probojoval poprvé do nejvyšší soutěže. Nejdelší období odehrál klub pod názvem Baník Cígeľ Prievidza a v tomto období se stal v roce 1989 mistrem ČSSR (Československá socialistická republika). Prievidza se stala také posledním federálním mistrem ČSFR v roce 1993. Titulem mistra Slovenska se klub může pyšnit čtyřikrát - 1994, 1995, 2012 a také v tomto roce 2016. BC Prievidza je tedy úřadujícím mistrem Slovenska. Pro letošní rok dostal klub možnost probojovat se do Ligy mistrů, začíná však už v prvním kole kvalifikace. Pokud neuspěje, bude hrát pohár FIBA Europe Cup.

 

V utkání proti týmu z Prievidze se budou muset hráči obejít bez skautingu. Zda je to při zápase velkou komplikací hodnotí Petr Benda. „Je to trochu složitější, neboť před většinou soutěžních zápasů máme krátké video, kde si ukážeme pár útočných akcí a víme přibližně, co hrají. V takovém případě, jako bude v utkání proti Prievidzi, se k poznání soupeře dostáváme v první a druhé čtvrtině. Na jednu stranu to není špatné, alespoň trenéři vědí, jak reagujeme v obraně, když neznáme jejich systémy, jak se snažíme hrát na cloně s míčem, jak bráníme v dolním postavení.“

 

Jak těžký to bude soupeř? „Přípravné zápasy jsou zpravidla seřazeny od nejlehčích k nejtěžším. Podle toho, by měla mít Prievidza vyšší úroveň než USK, ale uvidíme, až se s nimi bude hrát. Předpokládám, že budou mít nějaké Američany a nějaké hráče bývalé Jugoslávie, jak je ve slovenské lize typické,“ odhadoval Petr Benda.  

 

Pohledem na soupisku zjistíme, že měl Petr pravdu. Američany zastupuje Andre Jones (26 let, 191 cm), hráč, který v minulém roce hájil barvy týmu Vita Tbilisi. Proti Nymburku však nehrál, před prvním zápasem v týmu ještě nebyl a před druhým už nebyl. Zkušenosti Andre sbíral v Evropě ve Finsku a Anglii. Z balkánských hráčů je na soupisce Srb Rastko Dramićanin (30 let, 208 cm), který posledních 4,5 roku strávil v Maďarsku. Dalším je také Srb Nikola Vasojević (30 let, 195 cm) se zkušenostmi z Polska, Maďarska, Bosny, Rumunska nebo Řecka či Tuniska. Chorvat Toni Brnas (25 let, 201 cm) je odchovancem Cibony Záhřeb. Dva roky nazpátek hrál v Bulharsku a minulou kvůli vážnějšímu zranění vynechal. Dalším Chorvatem je Marko Batina (30 let, 197 cm), jenž je členem slovenského týmu od roku 2013.

 

Na pozici trenéra, který v minulém roce dovedl Prievidzu na zlatou pozici v SBL, pracuje Černohorec Miljan Čurović. Miljan působil kdysi na Slovensku jako hráč (Lučenec, Nitra, Komárno) a také jako trenér v Komárně, odkud před minulou sezonou do Prievidze přestoupil. Zajímavostí je, že Miljan Čurović má na svém kontě 9 zápasů v NBL, 121 minut a 31 bodů. Byl totiž ve druhé části sezony 2005/06 hráčem BK Sadská.

 

BC Prievidza má za sebou čtyři přípravné zápasy. S Nitrou vyhrál vysoko 101:77, ale o body se postaralo v podstatě jen 5 hráčů (Jones 19, Batina 18, Brnas 17, Vasojević 17, Dramićanin 15, Ihring 14). Dalším vítězstvím bylo utkání proti MBK Karlovka Bratislava 87:76. Měření s BK JIP Pardubice, kteří hráli bez Formánka, Panduly, Soukala, Kotase a Příhonského, ale se Sanderem jako hráčem, dopadl vítězně pro JIP v poměru 95:79, byť na začátku poslední čtvrtiny byl stav 65:65. A v první školní den rozdrtila Prievidza Armex Děčín 85:65. Především ukázka ze zápasu s Děčínem (je na facebooku), by vás mohla lépe pozvat na pondělní večer v naší hale.

 
 
 
vloženo: 03.09.2016 19:35 / přečteno: 5441x
 
« Zpět
SPONZOŘI Facebook
ČEZ
STARLIFE
J&T BANKA
GEOSAN THETA
EPL COND
Velišek  - Podpěra
ADIDAS
LION SPORT
AUTOSALON LOUDA
CAR 4 WAY
Dr. MAX
Renomia
Zepris
VIS
Město Nymburk
Elektro Kutílek
Datonet
DP ComTel
Špára STK
Nota Bene
FALDO
Louda Reality
Crystal Bohemia
Wobenzym
Louda Alform
Inkospor
Barton
Jimsoft s.r.o.
C.L.P.A.
CASIA TOUR
hala
XXL
Hyundai
Molten
Česká televize
Kooperativa
AGEL
Pivovary Lobkowitz
ONDRÁŠOVKA
Redside
VALBEK
Rozehnal a Kuchař
ZENIT
SPORT
Finance Habitation
SUBTERRA
Sev.en EC
© 2010 - Copyright by ČEZ Basketbal Nymburk a.s. All rights reserved.