SOUBOJ VÝCHOD vs ZÁPAD

Jako předkrm před čtvrtfinále Eurocupu nebyl Jenisej Krasnojarsk žádným energeticky vydatným soustem.

Oběma týmům už šlo jen o prestiž. Jenisej ještě na venkovní palubovce nevyhrál a v tomto utkání k tomu měl poslední příležitost, Nymburk nechtěl svoje účinkování ve VTB lize končit prohrou a chtěl alespoň vyrovnat bilanci výher a porážek. Hosté si svůj dílčí cíl nesplnili a pravděpodobně ani moc nechtěli, protože svého nejlepšího hráče Baxtera nechali v pantoflích na střídačce. Naši zase neponechali nic náhodě a svého soupeře rozštípali už v první čtvrtině. Že zápas nakonec dopadl přijatelnou prohrou, bylo dílem našeho polevení a dílem bez zábran střílejícího rozehrávače Briana Chaseho.

Souboj týmů z nejvýchodnějšího a nejzápadnějšího místa letošního ročníku VTB ligy začal dvouminutovým oťukáváním. Teprve v čase 2:01 proměnil Petr Benda první střelecký pokus ve dva body. Své premiérové zařazení do základní pětky VTB-čkového zápasu oslavil za půl minuty Lukáš Palyza trojkou a dříve než hosté zaznamenali své první body, přidal Bendys koš i s bonusovou šestkou. První body Jeniseje měl na svědomí Toporov v čase 3:49, když proměnil dva trestné hody. Do té doby hosté stihli pouze 3 ztráty. Ještě než odzvonila polovina první čtvrtiny, vedli jsme o deset bodů (12:2). Hosté čekali ještě další minutu a půl na první koš ze hry. Osmělil se z dálky Brian Chase, aby po šesti a půl minutách dal první koš ze hry (trojku), který znamenal snížení na 20:5. Nebyl to však začátek jenisejského stahování, naopak naši pokračovali ve výborné střelbě z perimetru a hosté ve ztrátách. Za první čtvrtinu vyrobil Jenisej 11 ztrát! Poměr valorizace byl 41:2 a poměr bodový 29:9! Bylo jasné, že utkání neskončí našim osmdesátibodovým vítězstvím. Hosté ve druhé čtvrtině omezili ztráty na polovinu a první, kdo z Jeniseje vystrčil růžky, byl Andrej Truškin. Díky stoprocentní střelbě (6/6) a čtyřem doskokům byl hlavním hrdinou druhého dějství. Z pětadvacetiprocentní střelby za dva body se stala dvaapadesátiprocentní a hosté druhou čtvrtinu vyhráli 23:16. My jsme si stále drželi velice dobrou úspěšnost střelby za dva body (62%), drželi jsme na uzdě ztráty. Do třetí čtvrtiny jsme se opět vyzbrojili raketami s dlouhým doletem a trojkovou střelbou 8/5 jsme konkurovali pěti trojkám Jeniseje. Hosté však měli seřízená mířidla výrazně hůř, protože na svých pět trojek potřebovali 12 pokusů. Roli lídra hostů převzal od Truškina rozehrávač Chase, který zvýšil dvou validitu z nuly na 13. Z našich hráčů se bodově nejvíce snažil Pavel Pumprla, který dal 10 bodů, když mu k tomu přispěly dvě trojky. Sudé čtvrtiny, tedy i čtvrtá, patřily hostům. Ti v celém druhém poločase především omezili ztráty a zlepšili střelbu. V poslední čtvrtině dokonce byli schopni ubrat z našeho náskoku devět bodů a díky tomu srazil konečný rozdíl do jednociferných vod, což je po úvodních deseti minutách rozhodně přijatelný výsledek.