FS V LONDÝNĚ - DEN 2.

Druhý den pobytu odstartoval první hrací den 4. kvalifikačního turnaje EUROLEAGUE BASKETBALL NIKE INTERNATIONAL JUNIOR TOURNAMENT, ve kterém začala utkání v obou skupinách, přičemž týmy ve skupině A hrály dvě utkání a týmy ve skupině B jedno utkání. Junioři FS nastoupili ke svému utkání po třetí hodině odpoledne proti italské Banca Biella. V prvním utkání skupiny B Olympia Lublaň porazila po vyrovnaném průběhu španělskou Gran Canarii.

BANCA SELLA BIELLA (Itálie) - USK FUTURE STARS PRAGUE  65:73  (19:20, 22:19, 13:22, 11:12)

Body: Balvín 20, Hartman 15, Stariat 12, Šotnar a Morávek 8, Kyzlink 4, Mareš, Petrák a Feštr 2

Užitečnost: Balvín 22, Hartman 12, Stariat a Šotnar 10, Morávek 6, Feštr 5, Mareš 4, Petrák 2, Kyzlink -3

Doskoky: Morávek a Balvín 11, Šotnar, Feštr, Hartman a Mareš 3, Kyzlink 2, Stariat a Petrák 1

První utkání začalo za velkého očekávání celého týmu. Začátek utkání jako většina prvních ostatních utkání byl pro oba týmy opatrný s cílem rozkoukání se na hřišti. Přestože oba týmy byly typově a výškově podobného složení, tak vzájemná neznalost dávala vzájemně velký respekt. Junioři FS se začali prezentovat především v útočné fázi svoji hrou a i přes rozpaky řešení jednotlivých situacích se ujali vedení 4:0 a následně po ataku soupeře znovu získali čtyřbodové vedení. Další průběh první čtvrtiny byl již vyrovnaný. Hráči FS byli nejdříve trochu překvapeni z jiného basketbalu než v domácí soutěži, když se na obou stranách velmi intenzivně využívala spolupráce rozehrávačů s podkošovými hráči. Největší slabinou byla nízká efektivita jak při zakončování, tak v obranné fázi, když soupeři umožnili několik druhých střel a rychlých protiútoků po špatném útočném rozhodnutí či přímo ztrátě. Soupeř toho využil a po několika velmi hloupých faulech získal italský tým 8bodové vedení. Zde se přesně projevila nezkušenost hráčů, kteří se utápěly ve složitých situacích a soupeř kontroval rychlým protiútokem. Po oddechovém čase, když se tým dostal zcela na dno, velmi důslednou obranou dokázal během dvou minut vrátit skóre do dvoubodového rozdílu, což bylo před přestávkou klíčové pro vývoj druhého poločasu. I ve třetí čtvrtině junioři pokračovali s nízkou efektivitou střelby a útočné hry. Opět kupili pod tlakem soupeře hodně chyb. Celkový poměr ztrát byl 24 na straně USK a 12 na italské straně. Proto hlavním motorem k vítěznému náskoku byla týmová obrana. Jestliže v prvním poločase italský tým nastřílel 41 bodů, tak za třetí čtvrtinu pak junioři FS dovolili Bielle pouze 13 bodů a v poslední čtvrtině dokonce 11. Obrana tak byla hlavním klíčem k sedmi bodovému náskoku po třetí čtvrtině, který byl na začátku čtvrté čtvrtiny navýšen až na 13 bodů. Místo sebevědomého týmu, který mohl z obrany vytěžit velký výsledek, převládl strach z vítězství a čím více se blížil konec utkání, tím nervóznější byla útočná fáze. Hráči se uchylovali k nestandardním řešením a jedinou záchranou byla obrana, která zůstala nedobytná pro italský tým do konce. I přes ustrašený výkon ve čtvrté čtvrtině dokázali junioři USK uhájit několikabodové vedení a po týmovém výkonu si zaslouženě připsali první velké vítězství. A to i přes bojácný výkon, který snad bude startem k sebevědomějšímu výkonu v dalších utkáních. První zápas byl velkým přechodem k evropskému basketbalu, jak útočným, tak obranným pojetím. Vysoce aktivní osobní obrany na obou stranách po celý průběh utkání určují velmi jednoduchý rychlý útočný projev. Takže v dalších utkáních bude snaha daleko více využít potenciál jednotlivých hráčů ve vnějším i vnitřním podkošovém prostoru, ke kterému v tréninkovém procesu dlouhodobě směřují. O bojácnosti svědčí i naprosto tristní úspěšnost střelby 13/1 za 3 body, ale i z krátké vzdálenosti 51/30 včetně absolutně volných podkošových střel. Hráči se často setkali se situacemi, které v české soutěži v klidu proměňují, tak zde přišel nekompromisní volejbalový blok, který vyžadoval důsledné řešení herních situací a to i v samotné hře jeden na jednoho. Zkušenosti získané z prvního utkání budou muset velmi rychle zúročit již v následujícím dni, který má vražedný program a to dopolední utkání s neporaženou Olympii Lublaň a odpoledne s atleticky a výborně útočně hrající týmem Gran Canaria.